Špioni – peníze, průšvih, nebo přesvědčení. To je název únorové série Českého rozhlasu Plus, kterou připravili publicistka a historička Ivana Chmel Denčevová a režisér historických pořadů Michal Bureš. Vyprávět budou životní osudy čtyř lidí, kteří se dobrovolně – nebo nedobrovolně – stali agenty tajných služeb režimů dobrých i zlých.
Uslyšíte, jak se dostal do Svobodné Evropy agent StB Pavel Minařík, jaké akce proti ní vymýšlel a kdo mu v centrále v Mnichově věřil a kdo ne.
Dozvíte se, kolik krycích jmen měl „krtek v CIA“ Karel Köcher, s kým chodil do newyorských swingers klubů a jak se dostal na legendární Most špionů v Berlíně.
Připomeneme vám osudy Masarykova špiona Emanuela Vosky, na kterého se skoro zapomnělo, ale bez kterého by možná nevzniklo samostatné Československo.
A představíme tragický příběh Hany Krupkové, kterou láska k životu a manželovi dovedla nejen na dráhu konfidentky gestapa a agentky StB, ale také do náruče těch, kteří ji ke spolupráci získali.
Sérii pořadů Špioni můžete ve vysílání Českého rozhlasu Plus poslouchat celý únor. V sobotu v 16.30 a v neděli po 9.30 premiérový díl. A každý únorový večer po 21. hodině připomeneme díky rozhlasovému archivu příběhy nejen agentů a špionů, ale také těch, kteří v různých dobách tajné služby vytvářeli:
1. února: Portréty – Bruce Lockhart: Svědek ruské revoluce
2. února: Portréty – Admirál Wilhelm Canaris; William Sebold, Američan, který dva roky vodil Abwehr za nos
3. února: Špioni – Pavel Minařík. Agent StB, který se dostal do centrály Svobodné Evropy
5. února: Portréty – Erich Mielke a největší kauzy tajné policie NDR (1. část); Hrdinové českého národa – Agenti chodci (1/5)
6. února: Portréty – Erich Mielke a největší kauzy tajné policie NDR (2. část); Hrdinové českého národa – Agenti chodci (2/5)
7. února: Historie věčně živá – Agent A54: Paul Thümel a StB; Hrdinové českého národa – Agenti chodci (3/5)
8. února: Portréty – Josef Frolík; Hrdinové českého národa – Agenti chodci (4/5)
9. února: Portréty – Alojz Lorenc a Ladislav Bittman; Hrdinové českého národa – Agenti chodci (5/5)
13. února: Portréty – Charles Katek, tajný agent pod kontrolou; Maurice Dejean aneb Kam KGB nemůže...
14. února: Portréty – Sidney Reilly. Agent, který plánoval atentát na Lenina; Richard Sorge. Profesionál v přetvářce, klamu a lži
15. února: Hovory o hledání – S Prokopem Tomkem a Ivo Pejčochem, autory knihy Agenti chodci na popravišti; Historie věčně živá – Německá vojenská kontrašpionáž v Praze
16. února: Portréty – Manželé Rosenbergovi: Když obžaloba musí mlčet; Igor Kurčatov. Polovinu bomby vymysleli vědci, polovinu sovětská rozvědka
17. února: Špioni – Emanuel Victor Voska – tajný agent ve službách Tomáše Garrigue Masaryka. Výrazně se podílel na vzniku Československa v roce 1918
19. února: Portréty – Kamil Pixa: „Mistrovská škola“ StB
20. února: Portréty – Jurij Vladimirovič Andropov. Mezi Brežněvem a Gorbačovem
21. února: Portréty – Ryszard Kuklinski. Muž, který zradil Varšavskou smlouvu
22. února: Portréty – Tomáš Řezáč. Agent a spisovatel
23. února: Portréty – Max Rostock a Werner Tutter, nacisté ve službách StB; Vladimír Pekelský. Příběh, ze kterého známe jen část
26. února: Portréty – Jiří Mucha aneb Jak vším proplout a jak se vyznat v tlačenici; Hovory o hledání – Příběhy agentů chodců a RSE
27. února: Portréty – Luděk Nekuda a Jiří Císler. Sešlost kontra Státní bezpečnost; Judita Čeřovská. Když jen hlas nestačí
28. února: Portréty – Richard Sacher. Muž, který zrušil Státní bezpečnost; Josef Bartončík. Rozený vůdce, ale s malým problémem
Špioni
Nejnovější pořady
-
Diplomat a zpravodajec Bruce Lockhart byl svědkem ruské revoluce
Vicekonzul, novinář, publicista, spisovatel, agent a také velký přítel svobodného Československa i některých jeho významných představitelů. Tím vším byl Bruce Lockhart.
-
Jurij Vladimirovič Andropov: Muž mezi Brežněvem a Gorbačovem
Očekávaly se od něj velké změny po dlouholeté stagnaci, ve skutečnosti prakticky nic nestihl.
-
Klam, špioni a lži aneb Jak Rusko obelhává Západ
Poslechněte si hned dvě knihy, které každá jinak rozebírají fenomén špionáže a terorismu.
-
Sacher a Bartončík: Jeden svazky StB likvidoval, druhý se v nich objevil
Rok 1990 je spojený nejen s likvidací StB, ale také s první velkou kauzou odhalení tajeného spolupracovníka.
-
Spolupracovníci StB: Nekuda, Císler i zpěvačka Čeřovská
Mimořádný zájem projevovala československá Státní bezpečnost před rokem 1989 o informace o smýšlení umělců. Řadu z nich proto získala jako své tajné spolupracovníky.
-
Jiří Mucha: Politický vězeň, spolupracovník StB a společenský agent
Před třiceti lety zemřel spisovatel Jiří Mucha, syn slavného českého malíře Alfonse Muchy. Byl řadu let spolupracovníkem StB, politickým vězněm a později sledovanou osobou.
-
Příběh Vladimíra Pekelského je stále záhadou. Byl kolaborant, odbojář i spolupracovník StB
Před 35 lety zemřel v Kolíně nad Rýnem muž, který měl za sebou pestrou minulost: za války kolaborant s nacisty, po válce emigrant, organizátor odboje – a nakonec agent StB.
-
Vliv špionů je mimořádný a funguje už od nepaměti, říká autorka cyklu Špioni Chmel Denčevová
Za novým cyklem pořadu Historie Plus Špioni stojí historička a publicistka Ivana Chmel Denčevová. Proč se rozhodla vyprávět příběhy českých špionů?
-
Syn uznávaného spisovatele Václava Řezáče byl publicista a udavač StB
Tomáš Řezáč byl básník, prozaik a publicista, především ale pilný spolupracovník StB a udavač, který svou aktivitou překonával i představy jeho řídících důstojníků.
-
Polák Kukliński se v 80. letech dost snažil, aby se ze studené války nestala horká
Pravý hrdina studené války, odvážný a odhodlaný muž, který se snažil zabránit, aby se ze studené války stala válka horká. Tak hodnotí Američané Ryszarda Kuklińského.
-
Dlouholetý ředitel Krátkého filmu Pixa byl schopný. Zřejmě ale všeho
Na život Kamila Pixy jde nahlížet ze dvou naprosto odlišných úhlů: Patřil k zakladatelům Státní bezpečnosti, ale také pronásledovaným pomáhal.
-
Manželé Rosenbergovi: Když obžaloba musí mlčet
„Svou zradou jste fakticky narušili chod dějin na úkor naší země,“ zněl rozsudek smrti nad manželi Rosenbergovými za špionáž.