Estébáci Lorenc a Bittman se za svou práci nikdy nestyděli, dokonce ji považovali za vlastenectví
Další pořad z cyklu Špioni je věnovaný dvěma mužům napevno spojených s komunistickou Státní bezpečností. Byl to její poslední šéf před zrušením a první náměstek federálního ministra vnitra Alojz Lorenc. Kvůli spoluzodpovědnosti za zákroky StB proti odpůrcům komunistického režimu byl v roce 1992 odsouzen ke čtyřletému vězení.
Čtěte také
Ale jako Slovák odmítl po rozpadu federace nastoupit výkon trestu v České republice. V roce 2002 ho slovenská justice uznala vinným, ale dostal pouze podmíněný trest na 15 měsíců.
O své práci u komunistické tajné policie Lorenc před lety řekl, že ho stála nemálo odříkání, protože ho bavila. Nebyla to prý jenom ideologie, ale velký kus vlastenectví.
Bittman a operace Neptun
Druhou osobností je vysoký důstojník Státní bezpečnost Ladislav Bittman, který zemřel 18. září 2018 v USA.
Čtěte také
V roce 1964 stál například u zrodu nápadu, jak pomocí „náhodně objevených“ válečných dokumentů ovlivnit západoněmecké veřejné mínění i politiku. Při akci s názvem Neptun byly do šumavského Černého jezera potopeny čtyři bedny s údajnými tajnými nacistickými písemnostmi.
Bedny poté „objevil“ televizní tým pořadu Zvědavá kamera. Až po letech vyšlo najevo, že pozdvižení kolem beden od počátku režírovalo dezinformační oddělení StB.
Krátce po srpnu 1968 Bittman emigroval do Spojených států, kde prozradil nejen řadu agentů komunistické tajné služby, ale také pravdu o bednách ze šumavského jezera.
Čtěte také
Po útěku Bittmana, který v době invaze Varšavské smlouvy působil ve Vídni, vyslýchaly americké tajné služby. Mimo jiné prozradil řadu detailů o síti agentů v Německu či Rakousku; za zradu byl v Československu odsouzen k smrti.
Prostředí špionáže opustil, zkoušel podnikat a v roce 1972 nastoupil na Bostonskou univerzitu, kde do roku 1996 učil budoucí novináře, mimo jiné o dezinformacích.
Poslechněte si pořad z roku 2009, připravili Jan Sedmidubský a Peter Duhan.
Související
-
Agent A-54? Thümmel byl mazaný dvojitý agent se slabostí pro ženy
Agent A-54 byl nejslavnějším a zároveň asi i nejproblematičtějším spolupracovníkem československých tajných služeb v 30. a 40. letech 20. století.
-
Erich Mielke vybudoval mocnou rozvědku Stasi, měla 85 tisíc zaměstnanců
Cyklus pořadů Špioni představí ve dvou dílech Ericha Mielkeho, šéfa východoněmecké státní bezpečnosti (od roku 1957 do pádu Berlínské zdi v roce 1989).
-
Špioni: Pavel Minařík. Agent ze Svobodné Evropy, který se stal symbolem mravního bahna
Byla to „slavná“ tiskovka pro komunistický režim v Československu, kde vystoupil špion StB Pavel Minařík. Vrátil se po letech z Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.