Erich Mielke vybudoval mocnou rozvědku Stasi, měla 85 tisíc zaměstnanců
Cyklus pořadů Špioni představí ve dvou dílech Ericha Mielkeho, šéfa východoněmecké státní bezpečnosti (od roku 1957 do pádu Berlínské zdi v roce 1989). Vybudoval jednu z nejmocnějších rozvědek ve východním bloku: jeho Stasi měla 85 tisíc kmenových zaměstnanců a přes 100 tisíc informátorů doma i v zahraničí.
O jeho životě vypráví historik Jan Adamec a publicista Jan Sedmidubský.
Související
-
Špioni: Pavel Minařík. Agent ze Svobodné Evropy, který se stal symbolem mravního bahna
Byla to „slavná“ tiskovka pro komunistický režim v Československu, kde vystoupil špion StB Pavel Minařík. Vrátil se po letech z Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.
-
Ruští mafiáni se vrací do Česka. Můžou nahradit vyhoštěné špiony z ambasády, upozorňuje Slonková
Už jsou zase tady. Ruští gauneři. Ruští mafiáni. Proč se vrací do Česka? Co chtějí, co tu dělají? Bude to tu vypadat zase jako v devadesátkách? A zajímá to policii?
-
Jan Jůn: Britové si po českém odhalení útoku ruského komanda posvítí na špiony
Je možné konstatovat, že odhalení útoku ruského státního terorismu na území České republiky má značný ohlas i v Británii.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.