Agent A-54? Thümmel byl mazaný dvojitý agent se slabostí pro ženy
Agent A-54 byl nejslavnějším a zároveň asi i nejproblematičtějším spolupracovníkem československých tajných služeb v 30. a 40. letech 20. století. Byl totiž členem nacistické tajné služby Abwehr a jmenoval se Paul Thümmel. Díky němu se československá rozvědka před válkou dostala k zajímavým informacím, včetně varování před okupaci Československa v roce 1939.
Byl to také mazaný dobrodruh se slabostí pro ženy, který hrál dvojí hru. Patřil k prvním členům NSDAP, když už v roce 1927 spoluzakládal místní buňku v rodném Neuhausenu. Brzy po nástupu nacistů k moci v roce 1933 ukončil pekařskou živnost a začal plně pracovat pro německou tajnou službu Abwehr.
Čtěte také
Své služby nabídl československé rozvědce ve stejné době. Zároveň ale budoval v Československu agenturní síť Abwehru. Nejednalo se tedy o žádného idealistu.
„Byl to klasický dvojitý agent, který využíval kontaktů na jedné straně, aby je prodával na druhé. Jeho motivace byla vysloveně finanční, protože vedl velmi nákladný život. Jeho slabinou byly ženy. Tímto způsobem si přivydělával, šikovně si zajistil vydatný zdroj příjmů,“ vysvětluje historik Stanislav Kokoška.
Poslechněte si reprízu pořadu Milana Kudryse, na webu pouze do 7. března 2024.
Související
-
Špioni: Pavel Minařík. Agent ze Svobodné Evropy, který se stal symbolem mravního bahna
Byla to „slavná“ tiskovka pro komunistický režim v Československu, kde vystoupil špion StB Pavel Minařík. Vrátil se po letech z Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.
-
Ruští mafiáni se vrací do Česka. Můžou nahradit vyhoštěné špiony z ambasády, upozorňuje Slonková
Už jsou zase tady. Ruští gauneři. Ruští mafiáni. Proč se vrací do Česka? Co chtějí, co tu dělají? Bude to tu vypadat zase jako v devadesátkách? A zajímá to policii?
-
Jan Jůn: Britové si po českém odhalení útoku ruského komanda posvítí na špiony
Je možné konstatovat, že odhalení útoku ruského státního terorismu na území České republiky má značný ohlas i v Británii.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.