Agent A-54? Thümmel byl mazaný dvojitý agent se slabostí pro ženy
Agent A-54 byl nejslavnějším a zároveň asi i nejproblematičtějším spolupracovníkem československých tajných služeb v 30. a 40. letech 20. století. Byl totiž členem nacistické tajné služby Abwehr a jmenoval se Paul Thümmel. Díky němu se československá rozvědka před válkou dostala k zajímavým informacím, včetně varování před okupaci Československa v roce 1939.
Byl to také mazaný dobrodruh se slabostí pro ženy, který hrál dvojí hru. Patřil k prvním členům NSDAP, když už v roce 1927 spoluzakládal místní buňku v rodném Neuhausenu. Brzy po nástupu nacistů k moci v roce 1933 ukončil pekařskou živnost a začal plně pracovat pro německou tajnou službu Abwehr.
Čtěte také
Své služby nabídl československé rozvědce ve stejné době. Zároveň ale budoval v Československu agenturní síť Abwehru. Nejednalo se tedy o žádného idealistu.
„Byl to klasický dvojitý agent, který využíval kontaktů na jedné straně, aby je prodával na druhé. Jeho motivace byla vysloveně finanční, protože vedl velmi nákladný život. Jeho slabinou byly ženy. Tímto způsobem si přivydělával, šikovně si zajistil vydatný zdroj příjmů,“ vysvětluje historik Stanislav Kokoška.
Poslechněte si reprízu pořadu Milana Kudryse, na webu pouze do 7. března 2024.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.