Dlouholetý ředitel Krátkého filmu Pixa byl schopný. Zřejmě ale všeho
Na život Kamila Pixy jde nahlížet ze dvou naprosto odlišných úhlů. Po 2. světové válce, ve které mu nacisté zabili matku, a sám prošel koncentračním táborem v Dachau, patřil k zakladatelům nechvalně proslulé Státní bezpečnosti. Podílel se mimo jiné na pronásledování Jiřího Muchy.
Za takzvané normalizace, kdy byl dlouholetým ředitelem Krátkého filmu, ale Pixa také pomohl točit filmy mnoha tvůrcům „v nemilosti“. Pixa byl asi schopný, možná všeho, říkali o něm jeho přátelé.
Život Kamila Pixy představí repríza pořadu, který připravili Jan Adamec a Jan Sedmidubský.
Související
-
Špioni: Emanuel Viktor Voska. Masarykův agent ve službách Československa
Příběh Emanuela Vosky je příběhem špiona, který pracoval ve prospěch dobra, ve prospěch svobody a demokracie. Přesto se jeho jméno objevilo v procesu s Rudolfem Slánským.
-
Německá vojenská kontrašpionáž v Praze: Kompetenční spory s gestapem a boj proti domácímu odporu
V dokumentu se dozvíte o vytváření struktur německé vojenské kontrašpionáže v Praze, o jejích kompetenčních sporem s gestapem a aktivitách v boji proti domácímu odporu.
-
KVÍZ: Jak dobře znáte české a zahraniční špiony?
Vyzkoušejte si, jaké máte povědomí o českých i zahraničích špionech. Pokud neuspějete, nezoufejte. Stačí pozorně poslouchat náš únorový cyklus Špioni.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.