Neslavný konec slavného Stalinova špiona. Richarda Sorge chtěli Japonci za války třikrát vyměnit, Moskva tvrdila, že ho nezná
V říjnu to bylo už 125 let od narození Richarda Sorgeho, jednoho z nejúspěšnějších špionů 2. světové války. Z Japonska odvysílal stovky tajných depeší do Moskvy. Informoval třeba o chystaném napadení nacistickým Německem nebo o japonském rozhodnutí válčit s Amerikou.
V kalendáři byl 4. prosinec 1941 a nacistická armáda stála 30 kilometrů před Moskvou. Dobytí hlavního města Sovětského svazu mělo pro Němce mimořádný význam. Moskva byla důležitým dopravním a ekonomickým uzlem a její pád by měl i velkou symbolickou hodnotu.
Její udržení mělo proto pro Stalina klíčový význam. Už 5. prosince udeřily 30stupňové mrazy. Nacisté neměli vhodné oblečení a tanky ani letadla se zmrzlou naftou nestartovaly. A 6. prosince 1941 se na sovětské straně fronty objevily čerstvé jednotky ze Sibiře.
Jak se ocitly před Moskvou? Bylo to i díky tajné depeši sovětského agenta v Japonsku, který 15. srpna 1941 do Moskvy sdělil, že Japonsko sice zůstává spojencem Německa. Místo na východní část Sovětského svazu ale zaútočí v Tichomoří.
Informaci, která měla cenu zlata, poslal do Moskvy legendární špion Richard Sorge. Pak už jen zbývalo přesunout sibiřské divize k Moskvě, což v podmínkách Sovětského svazu – kde se doprava napříč Sibiří odehrávala po jediné trati – znamenalo práci na několik měsíců.
Neznámý agent jako Hrdina SSSR
Richard Sorge (1895–1944) patřil ke špičkovým sovětským zpravodajcům. Nadprůměrně vzdělaný a charismatický muž, po otci Němec, po matce Rus, byl ve 30. letech získán jako pracovník sovětské vojenské rozvědky. Působil ve Skandinávii a později v Číně.
Ze všech misí odesílal do Moskvy hodnotné informace. Nadřízení si cenili nejen jeho schopností utajované skutečnosti odhalit a také je analyzovat. V září 1933 byl vyslán do Japonska a počínal si opět velmi dobře.
Jen ve složitém roce 1939 odeslal do Moskvy šedesát tajných depeší o 23 tisících slovech. Pronikl do nejvyšších kruhů japonské politiky, byl osobním přítelem německého velvyslance v Tokiu.
Zatčený Japonci
Když ale nacisté mrzli před Moskvou, seděl už Sorge ve vězení. Japonci jej zatkli v říjnu 1941 a po rozsáhlém vyšetřování v září 1943 odsoudili k trestu smrti. Třikrát nabídli Sorgeho Sovětům výměnou za odhalené a Sověty vězněné japonské agenty v SSSR.
Moskva ale opakovaně sdělovala, že žádného Sorgeho nezná. Se smyslem pro symboliku pak Japonci – 7. listopadu 1944, tedy v den výročí bolševického převratu z listopadu 1917 – špiona oběsili.
Jak v pořadu Portréty vysvětlí historik Jan Adamec, 20 let se o Sorgem v SSSR mlčelo. Až v létě 1964 se o jeho osudu dozvěděl tehdejší sovětský představitel Nikita Chruščov.
V září 1964 moskevská Pravda napsala o „neznámém“ agentovi oslavný článek a o dva měsíce později mu byl posmrtně udělen titul Hrdina SSSR. V Kremlu už tou dobou seděl Leonid Brežnev, protože Chruščova mezi tím semlelo kolo ruských dějin…
Poslechněte si celý premiérový pořad Davida Hertla.
Související
-
Hledali ráj na zemi, čekal je gulag. I to patří k východní frontě 2. světové války
Štěpánovi Antonijovi a Vasilině Mesárové bylo sedmnáct let, když se rozhodli prchnout přes hranice do Sovětského svazu.
-
Havlův projev před 30 lety bych přirovnal k řeči Churchilla za 2. světové, říká bývalý kongresman
Přesně 21. února 1990 promluvil Václav Havel, tehdy už prezident ČSSR, před Kongresem Spojených států amerických. Robert Jan Mrazek stál v pozadí jeho cesty. Jak to vnímal?
-
Poselství lidí, kteří prožili 2. světovou válku: Milujte se....
V roce 2017 nás čekají parlamentní volby. Abychom na podzim odpovědně zvolili naši politickou reprezentaci, měli bychom – aspoň podle nejstarší generace – znát minu...