Jurij Vladimirovič Andropov: Muž mezi Brežněvem a Gorbačovem
Očekávaly se od něj velké změny po dlouholeté stagnaci, ve skutečnosti prakticky nic nestihl. Jmenoval se Jurij Vladimirovič Andropov. Bývalý šéf obávané tajné policie KGB nastoupil do čela sovětských komunistů po smrti Leonida Iljiče Brežněva v roce 1982. O půldruhého roku později ale zemřel.
Jaký byl jeho život? A jak mu funkce šéfa KGB pomohla do nejdůležitějšího křesla v Moskvě? Nad tím se v repríze pořadu z roku 2013 zamýšlí historik Jan Adamec.
Související
-
Dlouholetý ředitel Krátkého filmu Pixa byl schopný. Zřejmě ale všeho
Na život Kamila Pixy jde nahlížet ze dvou naprosto odlišných úhlů: Patřil k zakladatelům Státní bezpečnosti, ale také pronásledovaným pomáhal.
-
Špioni: Emanuel Viktor Voska. Masarykův agent ve službách Československa
Příběh Emanuela Vosky je příběhem špiona, který pracoval ve prospěch dobra, ve prospěch svobody a demokracie. Přesto se jeho jméno objevilo v procesu s Rudolfem Slánským.
-
Německá vojenská kontrašpionáž v Praze: Kompetenční spory s gestapem a boj proti domácímu odporu
V dokumentu se dozvíte o vytváření struktur německé vojenské kontrašpionáže v Praze, o jejích kompetenčních sporem s gestapem a aktivitách v boji proti domácímu odporu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.