Agent StB Frolík emigroval na dovolené v Bulharsku. Pomáhala mu americká CIA
Snad nejznámějším uprchlíkem z řad Státní bezpečnosti byl Josef Frolík. Působil téměř 17 let ve službách našeho ministerstva vnitra. Československou rozvědku opustil za pomoci americké Central Intelligence Agency (CIA) v červnu 1969 během dovolené v Bulharsku. V Československu byl pak v roce 1976 v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti.
Ve své vzpomínkové knize, která poprvé vyšla v roce 1975 v Londýně, Frolík tvrdí, že spolupráci s CIA navázal z vlastní iniciativy už koncem 60. let.
Komplikovaný příběh, plný mnoha zvratů, připomenou v repríze pořadu Portréty z roku 2008 publicisté Jan Sedmidubský a Pavel Hlavatý.
Související
-
Agent A-54? Thümmel byl mazaný dvojitý agent se slabostí pro ženy
Agent A-54 byl nejslavnějším a zároveň asi i nejproblematičtějším spolupracovníkem československých tajných služeb v 30. a 40. letech 20. století.
-
Agenty chodce zastavily až dráty s vysokým napětím a minová pole
Seriál Pavla Hlavatého Hrdinové českého národa je věnovaný takzvaným agentům-chodcům, kurýrům západních zpravodajských služeb.
-
Špioni: Pavel Minařík. Agent ze Svobodné Evropy, který se stal symbolem mravního bahna
Byla to „slavná“ tiskovka pro komunistický režim v Československu, kde vystoupil špion StB Pavel Minařík. Vrátil se po letech z Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka