Polák Kukliński se v 80. letech dost snažil, aby se ze studené války nestala horká
Pravý hrdina studené války, odvážný a odhodlaný muž, který se snažil zabránit, aby se ze studené války stala válka horká. Tak hodnotí Američané Ryszarda Kuklińského, bývalého plukovníka polské armády.
V roce 1981 tajně informoval Američany o oficiálních přípravách zavedení výjimečného stavu v Polsku. CIA jej poté tajně propašovala do USA.
Pracoval v centrále CIA, kde vyhodnocoval informace týkající se strategie Varšavské smlouvy. Život Riszarda Kuklińského přiblíží repríza pořadu, který v roce 2010 připravili Jan Adamec a Jan Sedmidubský.
Související
-
Agenti-chodci na popravišti. O odhalených a odsouzených kurýrech západních zpravodajských služeb
Kniha Agenti-chodci na popravišti nabízí portréty několika desítek československých uprchlíků, kteří se vraceli do vlasti jako agenti a kurýři a byli dopadeni a odsouzeni.
-
KVÍZ: Jak dobře znáte české a zahraniční špiony?
Vyzkoušejte si, jaké máte povědomí o českých i zahraničích špionech. Pokud neuspějete, nezoufejte. Stačí pozorně poslouchat náš únorový cyklus Špioni.
-
Katek byl tajný agent „pod kontrolou“ StB, Dejean zas obětí KGB a špionážního skandálu
Po 2. světové válce pracovala v Československu pro Američany celá řada schopných zpravodajců. Měli ale smůlu, protože Státní bezpečnost byla ještě schopnější.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.