Spolupracovníci StB: Nekuda, Císler i zpěvačka Čeřovská
Mimořádný zájem projevovala československá Státní bezpečnost před rokem 1989 o informace o smýšlení umělců. Řadu z nich proto získala jako své tajné spolupracovníky. O jiných pak dlouhá léta sbírala informace.
Čtěte také
Historik Petr Blažek popisuje zájem StB o Luďka Nekudu a Jiřího Císlera. Herec, textař a moderátor Luděk Nekuda patřil v 80. letech 20. století ke známým osobnostem českého showbyznysu.
Pracoval jako rozhlasový moderátor v pořadu Mikrofórum a Dobré ráno na někdejší rozhlasové stanici Hvězda.
Vystupoval s kapelou Rangers - Plavci, kde hrál, zpíval a uváděl jejich koncerty. Kromě toho byl i scenáristou a dramaturgem.
Od roku 1980 působil jako dramaturg v redakci zábavy Československé televize, kde vytvářel a uváděl společně s Jiřím Císlerem vlastní tehdy nekonvenčně pojatý zábavní pořad Sešlost, kam si zval různé zajímavé hosty.
Císler a Čeřovská
Herce a režiséra malé postavy a typického chraplavě-pisklavého hlasu Jiřího Císlera si většina diváků nejspíše vybaví jako ochotnického režiséra Čermáčka z Kleinova filmu Jak svět přichází o básníky.
Čtěte také
Císler ale nebyl jen hercem: režíroval a byl autorem řady divadelních představení, filmových a televizních pořadů a uplatnil se i v rozhlase. Odmala ho bavila hudba a byl muzikantským všeumělem - hrál na housle, skládal, ve své kariéře zpíval v opeře i operetě.
Podobně jako o Nekudu a Císlera se Státní bezpečnost zajímala i o Juditu Čeřovskou, která v 27 letech vyhrála v pražském Slovanském domě soutěž amatérských zpěváků, ale její slibnou kariéru zkomplikovala v roce 1959 těžká autonehoda, při které se vážně zranila.
Zpěvačce se podařilo i po dvouleté odmlce prosadit svůj zajímavý hlas na koncertech i v gramofonových nahrávkách. Kvůli svým jazykovým dispozicím se Čeřovská stala úspěšnou exportní zpěvačkou, doma často opomíjenou. Populární byla především v německy mluvících zemích.
Víc si poslechněte v repríze pořadu, připravil David Hertl.
Související
-
Špioni: Hana Krupková – žena, kterou semlela nacistická i komunistická totalita
Začalo to snahou zachránit manžela a sebe, pokračovalo to řadou prazvláštních peripetií, ve kterých si můžeme klást otázky, kdy a proč se začal „lámat“ její charakter.
-
Vliv špionů je mimořádný a funguje už od nepaměti, říká autorka cyklu Špioni Chmel Denčevová
Za novým cyklem pořadu Historie Plus Špioni stojí historička a publicistka Ivana Chmel Denčevová. Proč se rozhodla vyprávět příběhy českých špionů?
-
Syn uznávaného spisovatele Václava Řezáče byl publicista a udavač StB
Tomáš Řezáč byl básník, prozaik a publicista, především ale pilný spolupracovník StB a udavač, který svou aktivitou překonával i představy jeho řídících důstojníků.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.