Poslechněte si cyklus pořadů Českého rozhlasu Plus k 70. výročí útěku skupiny bratří Mašínů do Západního Berlína. Chceme hlavně nezaujatě popsat události, ke kterým došlo v roce 1953. Zároveň vysvětlit dobové souvislosti a z mnoha úhlů pohledu popsat hlavní aktéry – ať už ze skupiny bratří Mašínů, nebo těch, kteří stáli proti nim. A v neposlední řadě zmapovat perzekuce, kterým od komunistického režimu čelili příbuzní členů skupiny.
V říjnu 1953 přešlo hranice do východního Německa pět mladíků: Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Měli pouze čtyři pistole a 52 nábojů. Jejich cílem byla americká okupační zóna v Berlíně.
Bez jídla a v zimě ušli skoro 400 kilometrů za 28 dní. Zastavit se je pokusilo 20 tisíc po zuby ozbrojených východoněmeckých policistů a sovětských vojáků. Na Západ se ale dostali jen tři – bratři Mašínové a Milan Paumer. Janata a Švéda byli zajati.
Ctirad a Josef byli synové nacisty popraveného generála Josefa Mašína. Oba se zapojili už do protiněmeckého odboje a za to dostali v roce 1945 od prezidenta republiky Edvarda Beneše vyznamenání Za chrabrost před nepřítelem.
V roce 1951, tedy ještě před útěkem, přepadli dvakrát policejní stanici, aby získali zbraně, při tom ale zabili místní policisty. V následujícím roce přepadli auto převážející výplatu a zastřelili ozbrojeného pokladníka.
Po emigraci do Spojených států se bratři Mašínové a Milan Paumer přihlásili do americké armády a stali se příslušníky 77. SFG (Special Forces Group). V jejích řadách se chtěli vrátit do vlasti a pokračovat v boji proti komunismu.
A trpěly i celé rodiny
Pomsta komunistů na příbuzných členů skupiny byla mimořádně krutá: Zdena Mašínová (matka bratří) zemřela v pankrácké věznici v roce 1956. Předtím kancelář prezidenta Antonína Zápotockého žádost o milost pro vážně nemocnou ženu zamítla s tím, že není ing. Mašínová schopna převýchovy.
V zimě 1955 se konal vykonstruovaný monstrproces. Tři obžalovaní dostali trest smrti: Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák. Ludmila Švédová dostala – za údajné maření pátrání po manželovi a napomáhání jeho trestné činnosti – 18 let vězení.
František Švéda (otec Václava Švédy) byl odsouzen k 15 letům. Zdeněk a Vratislav Švédovi (strýcové) dostali 20 let. Během pobytu ve vězení je opustily manželky. Součástí trestu byla i konfiskace majetku.
Dozvíte se toho mnohem víc, tak poslouchejte Plus celý říjen:
- 24. září 20:05 – Příběhy 20. století: Skupina bratří Mašínů před odchodem z Československa
- 1. října 20:05 – Příběhy 20. století: Cesta na Severozápad – přechod východního Německa
- 2. října 21:05 – Dokument Plus: Tři králové
- 3. října 10:05 – Vinohradská 12: Western studené války. Jak skupina bratří Mašínů pláchla komunistům na Západ
- 4. října 20:05 - Souvislosti
- 5. října 20:05 – Portréty: Ctirad Mašín
- 6. října 21:05 – Dokument Plus: Pamětníci Milan Paumer 1. část
- 7. října 10:05 – Jak to bylo doopravdy: Komunisté zatýkali až po únoru 1948?
- 10. října 21:05 – Dokument Plus: Hovory v souvislostech – Bratři Mašínové. Publicisté Peter Duhan a Jiří Ješ
- 12. října 20:05 – Portréty: Milan Paumer
- 13. října 9:33 – Pro a proti
- 13. října 21:05 – Dokument Plus: Pamětníci – Milan Paumer 2. část
- 14. října 10:05 – Jak to bylo doopravdy: Státní bezpečnost neorganizovala únosy lidí?
- 19. října 20:05 – Portréty: Václav Švéda a Zbyněk Janata
- 19. října 21:05 – Téma Plus: Památník tří odbojů rodiny Mašínů
- 20. října 21:05 – Dokument Plus: Pamětníci: Milan Paumer 3. část
- 21. října 10:05 – Jak to bylo doopravdy: Třetí odboj neexistoval?
- 23. října 22:05 – Hovory: Jan Nedbal a Oskar Hes – představitelé Mašínů z filmu Bratři
- 24. října 21:05 – Portréty: Zbyněk Roušar, západní letec, diplomat, komunista a pokladník bratří Mašínů, a Ota Rambousek, agent chodec, který ve své knize „Jenom ne strach“ jako první popsal cestu skupiny bratří Mašínů
- 25. října 21:05 – Dokument Plus: Prošli tři aneb Skupina bratří Mašínů se probíjí na svobodu – unikátní literární pásmo Českého rozhlasu Vltava z roku 1996
- 26. října 20:05 – Portréty: Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický – tři mrtví v Česku
- 27. října 21:05 – Dokument Plus: Pamětníci – Zdena Mašínová
- 28. října 10:05 – Jak to bylo doopravdy: Měli bratři Mašínové následovníky?
- 28. října 15:00 – Veřejná debata na MFDF Jihlava – mimo vysílání
- 28. října 19:05 – Téma Plus: Shrnutí názorů na činnost skupiny bratří Mašínů
- 29. října 8:33 – Debata Vertikály: Třetí odboj v církvi
- 3. listopadu 21:05 – Dokument Plus: Pamětníci – Zdena Mašínová 2. díl
- 5. listopadu 14:33 – Dokument: Pohled na Mašíny v současné době, současné generaci
Nejnovější články
-
Josef Mašín v Americe bojoval proti komunismu byznysem, říká autor knihy Dokud není konec Saiver
Novinář Filip Saiver vydal knihu Dokud není konec s podtitulem Skutečný příběh Josefa Mašína, který překonává fantazii. Jaké bylo první setkání s Josefem Mašínem?
-
„Omámili příslušníka SNB a podřízli. To je zločin.“ Poslechněte si názory studentů na bratry Mašíny
Kauzu Mašínů sleduje i mladá generace, pro kterou jsou události z 50. let minulého století pradávná historie. Jak Mašíny vnímá?
-
Příběh Zdeny Mašínové
Nejmladším dítětem legendárního generála Mašína je jeho dcera Zdena. Její otec, podplukovník Josef Mašín, byl za okupace výraznou postavou protifašistického odboje.
-
David Hertl: Mašínové stále rozdělují společnost
Josef Kroutvor napsal knížku, jejíž titul si můžeme vypůjčit pro situaci, ve které se – v případě bratrů Mašínových, ale nejen jich – nacházíme: Potíže s dějinami.
-
Debata: Od majora Zemana k bratrům Mašínovým
Jak se vyvíjela komunistická propaganda, která dokázala udělat hrdinu z fiktivního esenbáka a zločince ze skutečných lidí, kteří bojovali proti nesvobodě?
-
Mašínové? Na těch se neshodneme
V posledních týdnech jsme toho na Plusu řekli hodně k případu skupiny bratří Mašínových. Zajímavosti a postřehy za pomoci historiků doplní a okomentuje speciální vydání.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »