Josef Mašín st. byl legendární postavou odboje za 2. světové války

2. říjen 2023

Kdo byl otec Ctirada a Josefa Mašínových? Josef byl v první řadě legendární postavou československého odboje za 2. světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořili zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s nacistickým gestapem.

Na starost měl tento rodák z Lošan u Kolína zejména sabotáže a zásobování odboje zbraněmi. V roce 1941 byl zatčen gestapem a 30. června 1942 ho Němci popravili.

Čtěte také

Ze skupiny Tři králové zemřeli během války všichni. Balabána zatklo gestapo a v říjnu 1941 popravili. Morávek padl při přestřelce na jaře 1942.

Josefa Mašína, otce legendárních protikomunistických odbojářů bratří Josefa a Ctirada Mašínových, připomínáme v repríze z roku 2005. Připravili Jan Sedmidubský a Petr Koura. Na webu jen do 2. listopadu 2023.

autoři: Jan Sedmidubský , Petr Koura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.