Příběh Milana Paumera, jednoho ze skupiny bratří Mašínů
O komplexní pohled na činnost skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínů, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, se pokouší projekt Mašíni a spol. Jejich činy dodnes vyvolávají v české společnosti spory.
Skupina, do které patřil i Milan Paumer se pokusila navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty.
Čtěte také
Při jejich činnosti zemřelo šest lidí – v Československu dva příslušníci SNB a pokladník, v bývalé Německé demokratické republice tři policisté.
Právě Paumerovi se spolu s bratry Mašínovými na podzim 1953 podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.
Příběh Milana Paumera zaznamenal pro třídílný dokument z cyklu Pamětníci publicista Milan Hanuš v roce 2006, na webu bude první díl jen do 6. listopadu, poslední třetí díl pak do 20. listopadu 2023.
Související
-
Ctirad Mašín o oprávněnosti zabíjení nikdy nepochyboval
Málokteré téma moderních dějin vzbuzuje tolik emocí jako osud bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se v 50. letech postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce.
-
Historik: Bratry Mašíny bych s protikomunistickým odbojem neztotožňoval. Je to jeho extrémní projev
Historik Prokop Tomek, producent Petr Bílek, advokát Aleš Rozehnal a senátorka Adéla Šípová debatují o antikomunistické odbojové skupině bratří Mašínů a novém filmu Bratři.
-
Josef Mašín st. byl legendární postavou odboje za 2. světové války
Kdo byl otec Ctirada a Josefa Mašínových? Josef byl v první řadě legendární postavou československého odboje za 2. světové války.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.