Ctirad Mašín o oprávněnosti zabíjení nikdy nepochyboval

5. říjen 2023

Málokteré téma moderních českých dějin vzbuzuje tolik emocí jako osud skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Pokusili se tak navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty.

Při akcích skupiny bratří Mašínů zemřelo šest lidí – v Československu dva příslušníci Sboru národní bezpečnosti a pokladník převážející peníze na výplaty, později i tři východoněmečtí policisté.

Čtěte také

Veřejnost i historikové jsou rozděleni právě postojem k opodstatněnosti obětí: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj? Oslabilo moc komunistické strany, urychlilo její pád? Ctirad Mašín (1930–2011) o svých činech ale nikdy nepochyboval.

Rodák z Olomouce, odkud pocházela jeho matka, po maturitě krátce studoval na Českém vysokém učení technickém, pak ale mohl pracovat jen jako dělník. Spolu s bratrem a přáteli založil v roce 1951 odbojovou skupinu, dokonce se účastnil přepadů stanic SNB v Chlumci nad Cidlinou a Čelákovicích.

Udělit státní vyznamenání?

Poté plánoval útěk z Československa. Ten však byl prozrazen a Ctirad strávil řadu měsíců v uranových dolech, propuštěn byl na jaře 1953 po volbě Antonína Zápotockého prezidentem. S Josefem a dalšími se snažili pokračovat v sabotážích. Na podzim 1953 při pokusu probít se do západního Německa zastřelil dva východoněmecké policisty a dalšího smrtelně zranil.

Čtěte také

„Viděli jsme to svinstvo kolem a chtěli proti tomu něco dělat. Všechny naše akce byly oprávněné, nikdy jsem o tom nepochyboval,“ řekl Ctirad Mašín. Po zdařilém útěku do Západního Berlína (z pěti odbojářů se tam dostali tři) sloužil pět let v americké armádě, následně podnikal společně s bratrem v Texasu a poté se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Žil v Ohiu, měl dva syny a dceru.

V Československu nebyli Mašínové nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát neúspěšně žádaly Spojené státy o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů kvůli promlčení odložilo.

Případ dodnes vzbuzuje emoce tím, že někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, zatímco jiní je označují za vrahy. Senát přitom už několikrát Mašíny či jejich společníka Milana Paumera bez úspěchu na vyznamenání navrhl. Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek bratry Mašíny ocenil plaketou předsedy vlády; v roce 2011 obdrželi od ministra obrany Alexandra Vondry vojenské vyznamenání Zlatá lípa.

Poslechněte si celé Portréty v audiozáznamu.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související