Nejde o rusko-ukrajinskou válku, ale o Putinův konflikt. Největším nepřítelem Rusů je jejich prezident, myslí si potomek kozáků Kelin
Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.
Podle Kelina, který byl dřív zástupce ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny, jde o Rusy, kteří mají deformovaná svědomí i systém hodnot.
Ruské tajné služby si musí vydělat na svůj chleba s máslem a kaviárem.
„Navíc do značné míry ignorují české zdroje informací. Čeština pro ně není světový jazyk, ale ,nemají na to‘, aby žili ve Spojených státech nebo Velké Británii. Tak jsou tady a nějak to snášejí – ale také se stále dívají na ruskojazyčná média,“ popisuje.
Čtěte také
„Slyšel jsem od nich výrok, že se dostali do bezpečného přístavu v tichých vodách. Protože postsovětský systém, zejména v 90. letech, to byl systém banditský s častým vydíráním. Tam člověk musel šoupat nohama a s minimálním platem platit na všechny strany úplatky,… a tady byl pro ně klid – tak proč by sem nešli? Zvlášť když banky a další instituce vůbec nebránily převodům zjevně nečistých peněz,“ připomíná Kelin.
Sám ani nevylučuje, že mohou být součástí ruských tajných služeb. „Nevylučoval bych u nich nic. Protože Putin za těch posledních 20 let, a na to mu dal Západ čas, obnovil systém KGB, který je teď velmi silný, a ještě ho zdokonalil. A my je podceňujeme, dělá to i BIS a další instituce,“ myslí si.
KGB nikdy nespí
Na ministerstvu vnitra a v dalších českých institucích jsou podle Kelina stále lidé, kteří tam byli ještě v době totality. „Na všechny tyto mohou mít kompromitující materiály soudruzi z Lubjanky, tedy z KGB.“
Čtěte také
A tam se prý nespoléhají na nějakou vděčnost, ale vždy si lidi pojistí nějakým kompromitujícím materiálem. „Například když jsme v Radě řešili otázku udělování a neudělování občanství lidem z ruské komunity, tak ho kupodivu udělili těm, kteří pracovali v proputinovské propagandě jako novináři, a nedostali ho lidé, kteří projevovali demokratické postoje.“
„To samozřejmě z hlediska logiky evropské civilizace nedává smysl, ale z logiky KGB to smysl dává,“ doplňuje Kelin s tím, že se pokusil do tohoto procesu zapojit tehdejší zástupkyni veřejného ochránce práv Annu Šabatovou, ale ani ta neuspěla.
„Dnes už se jedná o udělení občanství a mnoho z těch slušných, kteří tady celým svým životem za desítky let předvedli své demokratické postoje, rezignovalo a získalo občanství například v Rakousku.“
Demonstrace v Česku?
Logiku pak podle Kelina má i pořádání protiukrajinských a protivládních demonstrací v Česku.
Tajné služby používají všechny nástroje k rozložení EU a NATO.
„Naštěstí do toho až tak nevidím – protože čím méně víš, tím líp spíš, jak říká klasik. Ale logiku to dává, protože tajné služby si musí vydělat na svůj chleba s máslem a kaviárem. Proto používají všechny nástroje k rozložení EU, k rozložení NATO. Oni neumějí vybudovat ekonomicky silný konkurenční stát, tak musejí tuto konkurenci nějak oslabovat.“
Čtěte také
Válka na Ukrajině by pak podle potomka donských kozáků měla skončit i návratem Krymu, a to při dodržování mezinárodních smluv a dohod. „Ale zatím jsme v takové realitě, že se putinovskému režimu není schopen nikdo bránit a vyléčit tu rakovinu, která tam je. Pokud se budeme jen ohrazovat vůči Putinovi a mírnit důsledky, nevyřešíme příčinu.“
Ale bude to podle Kelina těžké, protože systém v Rusku mutuje už 105 let a řídili ho „vždy různí zvrhlíci s jednou výjimkou idealisty Michaila Gorbačova, který byl podobným idealistou jako náš Alexandr Dubček.“
Alexej Kelin zároveň dodává, že nejde o rusko-ukrajinskou válku. „Ono je to putinovsko-ukrajinská válka a nevětším nepřítelem Ruska, největším rusofobem je právě Putin. Ale to je potřeba těm lidem racionálně vysvětlovat.“
Celou Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptá se Barbora Tachecí.
Související
-
Rusista Příhoda: Kremelská elita nebude s Putinem páchat sebevraždu v bunkru, spíš udělá převrat
„Masová vystoupení nebo velké demonstrace v Rusku bych rovnou vyloučil, protože pro ně nejsou podmínky,“ komentuje historik a rusista Filozofické fakulty UK Marek Příhoda.
-
Paranoidní způsob uvažování se za zdmi Kremlu snad dědí, myslí si historik Smetana
„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle,“ říká historik Vít Smetana.
-
Vracíme se do studené války, musíme před Ruskem postavit zeď, míní ekonom Schneider
„Doufám, že nás žádná další velká rána nečeká,“ odpovídá ekonom a analytik Světové banky Ondřej Schneider na otázku, jak Západ zvládá dopady ruské agrese na Ukrajinu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.