Putin už brzy skončí. Otázka je, jestli civilizovaně, nebo jako Hitler před sebevraždou, říká potomek kozáků Kelin

20. září 2022

„Ruský prezident Vladimir Putin je člověk s atrofovaným svědomím, takže ho absolutně nezajímají ,nějaké hory mrtvol‘. To všechno ignoruje. Pro něj je strašně důležité, aby neztratil svou pozici. Ví, že je neustále v ohrožení a že spoustě lidem škodí,“ myslí si znalec Ruska a potomek donských kozáků Alexej Kelin. 

„Putin se stále snaží něčím pozitivně zabodovat, ale nedaří se mu to. Je tak otázka, až to skončí – a troufl bych si odhadnout, že to určitě skončí v dohledné době –, jak to dopadne,“ dodává.

Ruský systém je prorostlý rakovinou. Pravda se pokládá za přežitek a zbytečnost.
Alexej Kelin

A v Osobnosti Plus pokračuje: „Jestli to proběhne nějakou civilizovanou formou, anebo jestli se bude chovat tak, jako by se asi zachoval Hitler, než spáchal sebevraždu v bunkru. Protože to ,atomové tlačítko‘ Vladimir Vladimirovič má. I tady ale je jistá naděje, že to nefunguje jako splachovací záchod – když zatáhnete, tak to bouchne –, ale že je tam celá řada mezičlánků a ty by to snad dokázaly zabrzdit, zastavit. Stejně jako v karibské krizi, kde to bohudík dobře dopadlo. Takže nezbývá než být optimistou.“

17 statečných?

Nedávno se objevilo 17 zástupců různých moskevských městských zastupitelů, kteří sepsali prohlášení požadující Putinovo odstoupení z funkce. „Nejsou první, nejsou určitě ani poslední,“ hodnotí Kelin.

„Ale to, že teď i ti politici, kteří se na své pozice dostali přesto, že je tam putinovský režim nechtěl pouštět – svobodomyslné liberály –, přestože prošli výběrem, jsou proti, to je určitě dobré znamení a naděje do budoucna.“

Když se díváte na Rusko evropskýma očima, odhadujete ho špatně.
Alexej Kelin

Kelin připomíná, že se člověk zvenku nemá šanci dostat k objektivním informacím, často je nemají ani lidé uvnitř země.

Čtěte také

„Některé organizace tvrdí, že je vyšetřováno přes sto lidí, deset z nich je odsouzených ,natvrdo‘. To ukazuje, že když už i tito lidé pochopili, že tudy cesta dál nevede. Je to naděje, že nejsou sami. A když to uvidí i ostatní, že se to vyvíjí nadějným směrem, tak přepřáhnou,“ uvažuje.

„Asi jde o to, že si na sobě nechtějí nechat cejch, že sloužili Putinovu režimu, tak se snaží ulevit svědomí alespoň dodatečně.“ Kolik lidí je doopravdy zatčeno, ale netuší nikdo.

Kdo na jeho místo?

„To nevědí ani lidé z disentu, protože systém je tak totálně prorostlý rakovinou, že se tam pravda pokládá za přežitek a zbytečnost. Proto pokud Putin odejde – a ať ho nahradí kdokoliv, radikální Navalnyj, o kterém říkají, že by mohl pokračovat v jiné variantě putinovského režimu, nebo kdokoliv z dalších oponentů –, tak i kdyby tam s mezinárodním dohledem proběhly skutečně objektivní volby, vyměnili se lidé v parlamentu a do médií se dostali lidé nejen proputinovští, tak by i tak celý ten systém zůstal.“

Rusko je jiný svět, jiná planeta, jiná mentalita, jiný způsob myšlení.
Alexej Kelin

„Přátelé z opozice si toho jsou vědomi a neustále hledají a pracují na scénářích, jak systém vyléčit. Jen když si vezmete všechny zkorumpované soudce, kteří jsou vzájemně vydíratelní – proto se hledají právníci, kteří se třeba dobře uvedli obranou disidentů a tak dál. Takže to je obrovská práce, ale bez pomoci zvenčí se to nemůže podařit změnit,“ myslí si Kelin.

Čtěte také

Pomoc zvenčí by si pak potomek donských kozáků představoval v duchu T. G. Masaryka, který se snažil o takzvanou ruskou pomocnou akci.

„Kdy Masaryk předpokládal, že ten režim krachne daleko dřív a chtěl tady vychovat budoucí elitu Ruska. A ta by pak z Ruska udělala demokratickou zemi, která bude pro nás přátelská, se kterou bude výhodná spolupráce.“

„My ale teď bohužel postupujeme přesně naopak. Řada ruských studentů byla buď vyhozena z vysokých škol, nebo je nepouští studovat a musí se odvolávat.“

„Nejdramatičtější je situace na České zemědělské univerzitě, kde se zdůvodněním, že by se ti lidé neměli dostat k informacím, které by mohly ohrozit bezpečnost České republiky, vyhazují ti, kteří chtějí studovat lesnictví, zahradnictví a tak dál. To mi připadá trošičku perverzní. Dělat hrdiny tím, že se budeme vozit po lidech, kteří chtějí z Ruska pryč a chtějí se ztotožnit s evropskou civilizací? To je obrovská chyba,“ uzavírá svůj apel.

Záhadná úmrtí oligarchů

Alexej Kelin varuje i před tím, že by snad Západ přestal Ukrajinu podporovat. „Když přestaneme Ukrajině pomáhat zbraněmi, tak si Putin vymyslí nějakou záminku, že to byla úspěšná operace, a bude mít čas se zase vzpamatovat. Dostaví plynovody a ropovody do Číny a bude dál získávat peníze.“

Putin se vrací proti toku času do stalinských dob.
Alexej Kelin

Ambice porazit Ukrajinu sice neztratil, ale je vidět, že nemá dost sil. „Protože ten jeho autoritářský systém, kde je vše postaveno na lži, kdy se všichni bojí říct nadřízenému pravdu a říkají jen to, co by chtěl slyšet, tak to ho teď přivedlo k tomu, že je ruská armáda rozkradená a další. Trošku mi to připomíná Krymskou válku, která má kořeny už v carském Rusku.“

Čtěte také

V posledním roce se také objevují zprávy, kdy za nevysvětlitelných okolností umírají ruští oligarchové i jejich rodiny. „Oni chápali, že válka na Ukrajině je velký přešlap, který je poškozuje. Také jsou bez zábran, na mrtvých jim vůbec nezáleží, ale jde jim o ztráty vlastních zisků, ztráty pozic na západním trhu, o to, že přišli o obrovské majetky.“

„Ale to, že teď lidi padají z oken a končí všelijak, to není nic nového. Už se to vleče od začátku Sovětského svazu. Teď to ukazuje, že se Putin vrací proti toku času do stalinských dob – vždyť si i toho Stalina nakonec ,oddělali‘, když se ho potřebovali zbavit.“

„Když se totiž díváte na Rusko evropskýma očima, tak ho úplně špatně odhadujete. To je jiný svět, jiná planeta, jiná mentalita, jiný způsob myšlení. A za 105 let se tam napáchalo spousty škod,“ dodává Alexej Kelin.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související