Sedláček: Jsme rozmazlení tím, že Amerika platila za obranu. Síla Evropy je v umu naslouchat kritice
Evropa vstupuje do geopolitické hry Donalda Trumpa oslabená, a to i kvůli neschopnosti rychle rozhodovat. „To, co tvrdí Donald Trump, J. D. Vance anebo koneckonců Elon Musk, není něco, čím bychom měli my Evropané pohrdat,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus ekonom a filozof Tomáš Sedláček. Před Evropou podle něj nyní leží zásadní přelomové změn a tou vůbec nejzásadnější je integrace.
„Evropský model, co se týče jednotnosti, je extrémně zajímavý,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus. „Nám se podařilo integrovat se po 70 let bez větších válečných konfliktů, v míru, v prosperitě a v rozvoji těla, duše i ducha, aniž bychom tady měli jediného evropského lídra.“
Čtěte také
Evropský systém tak přináší silné intelektuální osobnosti jako Václava Havla nebo Maria Draghiho. Na rozdíl od toho amerického ale nevede k jednoznačnému vůdci. To s sebou podle ekonoma nese kladné i záporné stránky.
„Nevýhoda je, že nemůžeme rychle rozhodovat. Ale výhodou je, že je to robustnější. Takový vor, který se sice nepohybuje strašně rychle, ale skoro nejde potopit,“ zamýšlí se.
Nepohrdat Trumpem
Evropa může být silná i díky schopnosti naslouchat kritice. „To, že tady opravdu nasloucháme až nábožensky těm nejzvláštnějším a nejperverznějším kritikům, na první pohled vypadá jako slabost systému – ale ukazuje se, že je to naopak jeho neskutečná síla,“ je přesvědčený ekonom.
Naslouchat by nyní Evropa měla i současné Americe, míní filozof, a zmiňuje prezidenta Trumpa, jeho viceprezidenta J. D. Vance a poradce Muska. Ameriku přirovnává Sedláček k mladšímu bratrovi Evropy, kterým bychom neměli pohrdat.
„Teď nám mladší bratr vytýká, že jsme se trochu ztratili, nevíme, která bije, ani nevíme naše pohlaví, když to přeženu,“ popisuje. „A že se máme dát do kupy – že se s námi taky na chvíli může přestat bavit.“
Čtěte také
Sám Trump ale podle filozofa mnoho nových myšlenek nepřináší. Spojené státy tak momentálně kombinují politický konzervatismus s extrémní progresivitou v technologii a umělé inteligenci. Po dekády navíc investovaly do obrany a Evropa na to spoléhala.
„Jsme rozmazlení tím, že Amerika platila a dělala obranu, to bezesporu,“ připouští ekonom. „Tam máme neskutečný deficit, který bude potřeba dohnat“. Do obrany je tak podle něj potřeba investovat na úkor sociálních dávek.
Sedláček ale nabízí i optimističtější pohled. „Taky by se dalo říct, že máme ještě hodně vaty, na které můžeme růst. To už Amerika nemá, ta je kost na kost,“ vysvětluje a dodává:
„Dobrá zpráva v těch špatných zprávách je, že ruská výzva jde stejným směrem jako jiné výzvy v Evropě – a to je spoléhat se víc na sebe a překopat naši ekonomiku na nezávislou od Ruska.“.
Pohne s Evropou studená sprcha od Donalda Trumpa kvůli jednání o míru na Ukrajině? Zachránil by Evropu silný lídr? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Trumpův mír vyhovuje Rusku, kritizuje Farský. „Unie dosud nepřišla s řešením,“ podotýká Kovařík
„Rusko-americká jednání jsou nový krok, který se Trump rozhodl vyzkoušet. EU doteš s řešením nepřišla,“ říká v pořadu Pro a proti europoslanec Ondřej Kovařík za hnutí ANO.
-
Trumpův mír vyhovuje Rusku, kritizuje Farský. „Unie dosud nepřišla s řešením,“ podotýká Kovařík
„Rusko-americká jednání jsou nový krok, který se Trump rozhodl vyzkoušet. EU doteš s řešením nepřišla,“ říká v pořadu Pro a proti europoslanec Ondřej Kovařík za hnutí ANO.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka