Mezi ruskou elitou se už šíří hlasy, že je Putin podrazil, upozorňuje historik Alexej Kelin

8. březen 2022

„Vladimir Putin doplácí na to, co si za 20 let tam vybudoval – aparát poddaných, kteří se před ním klanějí a říkají mu to, co chce sám slyšet,“ říká historik a potomek donských kozáků Alexej Kelin. Není si prý vůbec jistý, že Putin má správné informace o dění na Ukrajině. „Navíc osobnost psychopatická se dá těžko odhadovat,“ dodává v Osobnosti Plus.

Kelink připomíná, že Rusko má historii, která zpozdila vývoj společnosti o nějakých 200 let za Evropou.

„Od občanské války, od porážky těch slušných, tam probíhá ztráta elit.“ Ti, kteří jsou ochotni myslet a mají nějaké svědomí, tak buď skončili v gulagu, jsou mrtví, nebo emigrovali, ale v zahraničí se neustále shromažďují a hledají řešení pro budoucnost země.

Mezi lidmi na vrcholu pyramidy se šíří hlasy: ,Putin nás podrazil‘.
Alexej Kelin

Historik se obává o některé z lidí, se kterými je v kontaktu – například o Andreje Borisoviče Zubova. „V Česku ale i v řadě západních zemích známý jako autor Velkých dějin Ruska, které jsme dali dohromady s 41 kolegy.“

Pyramida totalitního režimu

„On teď napsal perfektní analýzu a jako znalec a insider si myslím, že má pravdu víc než kdokoli, kdo se to snaží hodnotit zvenku. Mluví o pyramidě totalitního režimu.“ 

Čtěte také

Podobná pyramida je v každé společnosti, ale v těch demokratických má vždy široký základ. 

„Špička není až tak vysoko. V současném Rusku je to velmi úzká, vysoká pyramida – 80 procent základny, čili celé lidské společnosti, jsou chudí lidé, kteří chtějí jen přežít. Informace mají jen z televize, věří pseudohistorii, věří tomu, že na Ukrajině jsou banderovci a že degenerovaný Západ už dodělává a je v rozkladu,“ vypočítává s tím, že až 70 procent z nich sice podporuje válku, ale nechtějí, aby do ní šly jejich děti.

„Pak je tam důležitý střed pyramidy, který tvoří 18 až 19 procent populace. Jsou to vzdělaní lidé, kteří používají internet, hodně cestují do zahraničí a podstatná část z nich vydělává ve státních institucích nebo jsou to vysokoškolští profesoři a tak dál. Také vedou nejrůznější podniky. U nich převládá správné vnímání světa, ale oni prodávají to své svědomí ze zištných důvodů.“

Zubov tvrdí, že si vrchol pyramidy záhy najde cestu, jak se Putina zbavit.
Alexej Kelin

Tito lidé ale podle Kelina válku většinou neschvalují, taky to dávají najevo. „V posledních dnech jsou tak otřesení událostmi, že mění loajální postoj,“ doplňuje.

A pak je tady vrchol pyramidy. „Je to jedno až dvě procenta. Tito lidé jsou zcela oddáni moci, jsou také vzdělaní, chápou situaci, ale ti prodali svobodu a slušnost za status milionářů. Mají na Západě vily, obrovské paláce, konta po celém světě od Emirátů až po Švýcarsko. Věnují se mezinárodnímu obchodu. Patří tak generalita armády, generalita FSB a GRU, poslanci, gubernátoři, šéfové velkých státních podniků. Ti jsou loajální s ryze zištných důvodů. A teď panikaří.“

Putin je podrazil

„Mezi nimi se šíří hlasy: ,Putin nás podrazil‘. Protože přišli o přístup majetku v cizině, hrozí jim statut válečných zločinců v Haagu a Putin už je pro ně, a to jsou jejich výroky, ,senilní dědek v bunkru‘. Chtějí změnu vůdce, ale ne změnu systému,“ vysvětluje Kelin.

Čtěte také

Historik dál vysvětluje názor Zubova. „Zubov tvrdí, že si ten vrchol pyramidy záhy najde cestu, jak se Putina zbavit, a to s pomocí FSB, GRU a armády. A budou tam chtít dosadit svého člověka, který má nepoškozenou pověst.“

Chtějí také obnovit spolupráci se Západem, aby zrušil sankce, které poškozují vrchol pyramidy, ale musí se přitom opírat lidí ze středu.

„Samozřejmě, že bude strašně záležet na postoji Západu – pokud už konečně poučil z toho, oč jde a zkusí se zbavit té základní teze, podle které peníze nesmrdí. A uvědomí si, že tady nejde už jen o zisk, ale že jde o ohrožení celé západní civilizace. Až pak je šance, že dojde v Rusku k postupným změnám,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.