Pět mimořádných Portrétů: Před 70 lety se stal Slánský obětí vlastních čistek. Na dno a na šibenici s ním šlo deset dalších
Mimořádnou úlohu v politických monstrprocesech 50. let, které byly připravovány a prováděny vládnoucími komunisty jako velké divadlo pro miliony diváků, čtenářů a posluchačů, byl i proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“. Ve speciálním cyklu Portréty odvysílal Český rozhlas Plus pět pořadů věnovaných osobnostem tak či onak spojeným s procesem.
Uslyšíte příběhy:
- Ludvíka Frejka (ve vysílání 24. listopadu),
- Rudolfa Margolia (ve vysílání 1. prosince),
- Eugena Löbla (ve vysílání 8. prosince),
- Bedřicha Reicina (ve vysílání 15. prosince),
- Rudolfa Nevečeřala (ve vysílání 29. prosince 2022)
Proces začal 20. listopadu 1952 a skončil o sedm dní později vynesením 11 rozsudků smrti a tří doživotního vězení. Už 3. prosince 1952 byli všichni odsouzení oběšeni.
Čtěte také
Od předchozích politických procesů, ve kterých byli souzeni především odpůrci komunistického režimu, resp. členové nekomunistických stran, duchovní, živnostníci či příslušníci zahraničních jednotek bojujících za války na Západě, se proces se Slánským a jeho údajnou skupinou odlišoval.
Tím, že v něm před Státním soudem stanulo 14 vysokých funkcionářů KSČ.
Bývalý generální tajemník ÚV KSČ (funkci vykonával v letech 1945 až 1951) Rudolf Slánský sám osobně dával pokyny k zatčení a vyslýchání mnoha z těch, po jejichž boku později sám před soudem stál.
Všech 14 bylo shledáno vinnými z velezrady, špionáže a sabotáže, mezi odsouzenými k smrti byli kromě Slánského například ministr zahraničí Vladimír Clementis, náměstek ministra národní obrany Bedřich Reicin.
Také novinář André Simone, tajemník krajského výboru strany v Brně Otta Šling nebo náměstek ministra zahraničního obchodu Rudolf Margolius. Ten byl ve svých 39 letech nejmladším z oběšených.
Čtěte také
I v tomto procesu organizoval tehdejší režim – za pomoci a někdy i aktivního řízení sovětských poradců – kromě samotného soudního divadla i ohlasy a rezoluce naplněné „lidovým hněvem“ proti obžalovaným.
Výroba inscenovaných politických procesů patřila v 50. letech k hlavní pracovní náplni tehdejší Státní bezpečnosti. V letech 1948 až 1989 bylo v Československu v politických procesech odsouzeno více než čtvrt milionu lidí k několikaletému vězení. Trest smrti byl vykonán na 241 z nich.
Poslechněte si unikátní Portréty, připravil David Hertl.
Související
-
Clementis se stal ministrem zahraničí po Masarykovi. I jeho poslal na oprátku systém, který budoval
Československý rozhlas vysílal 25. února 1951 zvláštní program, věnovaný oslavám „Vítězného února“. Během dne ale rozhlas oznámil odhalení „protistátního spiknutí“.
-
Artur London přežil, členem komunistické strany zůstal do smrti
Zní to téměř ironicky, ale 7. listopadu 1986 zemřel v Paříži člověk, který měl s myšlenkami komunismu ty nejhorší zkušenosti: komunistický politik a diplomat Artur London.
-
Gottwald a Slánský. Dvě strany téže medaile
Klement Gottwald a Rudolf Slánský, dva muži, kteří z marginální a téměř se rozpadající strany na konci 20. let vytvořili nositelku absolutní moci. Pak nastal problém...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka