Ivana Chmel Denčevová
Připravuji a moderuji pořady pro Český rozhlas Plus a Dvojka.
Na Plusu připravuji a moderuji pořady Jak to bylo doopravdy, Hovory a jednou měsíčně v sobotu Historie Plus, na Dvojce připravuji seriál Osudové ženy.
Vystudovala jsem filozofickou fakultu, obor historie – český jazyk. Nejprve jsem působila v komerčních médiích a od roku 2001 pak v rozhlasové stanici Český rozhlas 6 – Rádio Svobodná Evropa.
Kromě jiných se specializuji na témata z historie, a to především z oblasti soudobých dějin. Tématu českého undergroundu jsem se také badatelsky věnovala ve své rigorózní práci, kterou jsem obhájila v roce 2013 na FF UK.
Stála jsem u projektů, jako bylo Svobodně k 60. výročí zahájení vysílání rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa (2011), či „krylovského“ roku v Českém rozhlase (2014).
Jsem spoluautorkou knih, které navazují na rozhlasové cykly: Tváře undergroundu (2012), Fenomén Karel Kryl (2014) a Rozděleni železnou oponou (2015).
Všechny články
-
Kuponová privatizace byla šokovou terapií, myslí si historik
Změny, které přicházejí po listopadu 1989 se týkaly všech oblastí fungování státu. Jednou z nich byla i ekonomická transformace.
-
Košický vládní program nepřinesl rozvoj. Bez něj by nebyl únor 1948, nebo by byl jiný, míní Lipovská
Obnova státu a jeho nové uspořádání, právě to bylo kodifikováno v Košickém vládním programu. Přijat byl nově ustanovenou vládou počátkem dubna roku 1945.
-
Devadesátky: Po opoziční smlouvě přestali lidé politikům věřit
Co znamenala pro českou společnost opoziční smlouva? A jak ji zasáhla nezaměstnanost? Cyklus Českého rozhlasu Plus Devadesátky se ohlíží za fenomény porevolučních let.
-
Po 17. listopadu se neřešila jen ekonomika a politika, ale i ekologie, připomíná historik
V období socialistického Československa jsme v oblasti ochrany životního prostředí patřili k nejhorším státům Evropy. Nespokojenost lidí přerůstala v demonstrace.
-
Jsme v pěkné kaši, Stalin se zlobí, řekl Gottwald. Do té doby komunisti Marshallův plán podporovali
Jak zásadní byl pro poválečné Československo Marshallův plán pomoci? A proč ho nejprve přijalo a poté odmítlo? Poslechněte si, jak to bylo doopravdy.
-
Byly první svobodné volby 1990 bez skandálů? Měli jsme kauzu Bartončík, odpovídá historička
Svobodné volby, právě toto heslo se objevovalo v listopadu 1989 na demonstracích jako jeden z požadavků. Proč?
-
„Kapitán avantgardy“ Teige byl nadšený komunista. Stalinismu ale nevěřil, za to ho soudruzi zničili
Nadšený propagátor komunismu, promotér umění, angažovaný literát, teoretik a kritik umění, miláček žen. Tím vším byl Karel Teige. Jak to bylo doopravdy s jeho smrtí?
-
Vnitro po listopadu 1989? Estébáci byli naštvaní, že je porazil buržoazní synek, říká historik Žáček
„Po roce 1989 svou roli hrála obava, jestli je už Státní bezpečnost paralyzovaná, nebo stále nebezpečná,“ říká historik a poslanec ODS Pavel Žáček.
-
Prognostický ústav je dodnes obestřen tajemstvím. To ale jednou možná zmizí, doufá historik Stehlík
Ani v současnosti neznáme odpovědi na řadu otázek, které souvisejí s Prognostickým ústavem. Na některé odpoví pořad Jak to bylo doopravdy.
-
Převrat v únoru 1948 začal mnohem dřív, možná už podpisem smlouvy se Sovětským svazem, říká historik
Okolnosti únorového převratu připomene další díl cyklu Jak to bylo doopravdy. Ptá se, jestli byl nejdůležitějším dnem puče 25. únor 1948.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »