Unikátní záznam tiskovky z roku 1954: Únosy, návraty a zpravodajština s navrátilci do toho našeho socialistického ráje
Inscenované tiskové konference a rozhovory s dobrovolnými i nedobrovolnými navrátilci do socialistického ráje. Žánr dnes poněkud pozapomenutý, ale v dobách nedávno minulých propagandisticky poměrně hojně využívaný.
Čtěte také
Inspirací pro tento pořad bylo výročí úmrtí Bohumila Laušmana (9. května 1963) v ruzyňské věznici. Tento muž byl politikem sociální demokracie a v předválečné, válečné a těsně poválečné době zastával řadu stranických i státních funkcí.
Těsně před únorem 1948 byl, jako kompromisní kandidát, zvolen předsedou sociální demokracie a jeho nerozhodné stanovisko v únorových dnech prakticky napomohlo komunistickému převzetí moci.
Z námětska premiéra do exilu
Poté byl několik měsíců náměstkem předsedy vlády, následně ředitelem Slovenských elektráren v Bratislavě a na konci roku 1949 odešel do exilu. Pobýval v Jugoslávii a Rakousku, odkud byl v prosinci 1953 unesen Státní bezpečností do Československa.
Čtěte také
O několik měsíců později vystoupil - pod vlivem pohrůžek a slibů - na zinscenované tiskové konferenci, kde komunistickým propagandistickým slovníkem napadal poúnorový exil, Západ i domácí protikomunistický odboj. Přesto byl dále vězněn a ve vězení nakonec pravděpodobně zavražděn.
Unikátní záznam z roku 1954
V pořadu uslyšíte ukázky z jeho tiskové konference z roku 1954. Z téhož roku pocházejí také ukázky z tiskové konference mladého hlasatele RFE zadrženého při návratu z ilegální cesty do Československa.
Následuje rozhovor s navrátilkyní, která odešla do zahraničí v roce 1968 a do Československa se vrátila o tři roky později. Velmi osobitým rozhlasovým žánrem - zvláště v období normalizace - byl "komentovaný záznam z tiskové konference s naším navrátivším se zpravodajcem XY". Uslyšíte ukázky ze čtyř těchto konferencí čtyř různých mužů, mezi nimiž samozřejmě nechybí Pavel Minařík a Tomáš Řezáč.
Různé podoby a odstíny propagandy pak uzavírá záznam z roku 1981, v němž velmi svérázná paní, která se vrátila z tehdejšího západního Německa, hovoří o záludnostech života na Západě.
Poslechněte si reprízu pořadu Únosy, návraty a zpravodajština z cyklu Archiv plus.
Související
-
Ministr Klumpar bránil odesílání mladých na nucené práce, v roce 1968 emigroval do Kanady
V roce 1979 zemřel v Montrealu český právník Vladislav Klumpar, v měsících pomnichovské republiky a prvních letech protektorátu ministr sociální a zdravotní správy.
-
Miloš Zeman: Okupace v roce 1968 byla mezinárodním zločinem
Výrokem týdne jsou slova prezidenta Zemana, který se ohradil proti iniciativě ruských politiků přiznat účastníkům okupace ČSSR ze srpna 1968 postavení válečných veteránů.
-
Rok 1968 mi obrátil život naruby: Emigrovala jsem z lásky. Příběh Lídy Rakušanové
Dodnes ji posluchači Českého rozhlasu Plus slyší v komentářích. Málokdo z nich možná ví, že z Československa odešla z osobních důvodů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka