Srpen a září 1989: Za svobodou přes Prahu. Jak východní Němci utíkali na Západ

22. říjen 2019

Dlouhodobou nespokojenost obyvatel komunisty ovládané části Německa, Německé demokratické republiky (NDR), řešila řada z nich snahou vystěhovat se na západ do Spolkové republiky Německo. Legálně – nebo bez oficiálního souhlasu komunistických úřadů.

Počet lidí, kteří o odchodu z NDR uvažovali, koncem 80. let prudce rostl. Bylo tomu tak i proto, že zatímco politická situace v Sovětském svazu, Polsku nebo Maďarsku směřovala k demokratizaci poměrů, východoněmečtí představitelé patřili k nejkonzervativnějším zastáncům marxismu.

Legální i nelegální cesta

Čtěte také

V roce 1987 požádalo v NDR o takzvané vyvázání ze státního občanství 11 500 obyvatel, v roce 1988 už to bylo skoro 30 tisíc lidí a do dubna 1989 bylo podáno 112 tisíc žádostí o přesídlení do Spolkové republiky Německo. Řada obyvatel NDR využila možnosti a odešla složitou cestou přes Československo a Maďarsko, které přestalo kontrolovat hranice s Rakouskem.

Po uzavření této cesty (československé orgány důsledně dodržovaly dohodu s vedením NDR a všemožně komplikovaly cestu východních Němců do Maďarska) se východní Němci pokusili vynutit si odchod do západního Německa obsazením velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

Za často dramatických okolností přelézali zdi ambasády na Malé Straně a v nevyhovujících hygienických podmínkách čekali i několik týdnů na možnost vycestovat na Západ. Podle oficiálních úředních údajů uprchlo přes Československo do západního Německa do 8. listopadu 1989 celkem asi 42 tisíc obyvatel NDR. V Praze odstavili 1259 osobních automobilů, většinou legendárních trabantů. A někteří Češi se k tomu postavili po svém. Začali na opuštěných autech z NDR vydělávat…

Dokudrama s názvem Za svobodou přes Prahu natočil podle vlastního scénáře režisér Lubomír Koníř. Učinkovali Štěpán Tuček, Richard Vokůrka a Eva Čurdová.

Proč se občané NDR rozhodli jít v roce 1989 hromadně za svobodou právě přes Prahu – i na to se historika Rudolfa Vévody ptal Pavel Hlavatý.

autoři: Lubomír Koníř , Pavel Hlavatý , David Hertl
Spustit audio

Související