Březen 1939: Hlavně to rychle přejmenovat. Stovky ulic a náměstí musely změnit jméno
Při změně režimu se s nevídanou rychlostí začaly ještě v březnu 1939 přejmenovávat v českých městech a obcích ulice, náměstí i další místa veřejného prostoru. Tak jako třeba v Českých Budějovicích.
Výnosem říšského kancléře Adolfa Hitlera vznikl 16. března 1939 Protektorát Čechy a Morava. A život jeho obyvatel se rázem změnil. Nejezdí se vlevo, ale vpravo, všude visí německé vlajky a Masarykova náměstí se mění na náměstí Adolfa Hitlera.
A nejen ta. Stovky ulic a náměstí pojmenovaných po českých i zahraničních osobnostech dostávají nová jména. Třeba v Českých Budějovicích, kde se od jara do podzimu 1939 přejmenovala více než polovina náměstí a ulic. Právě tam, krátce po vyhlášení protektorátu, se odehrává naše dokudrama...
Dokudrama napsal Lukáš Csicsely. V režii Martiny Schlegelové účinkovali Tomáš Drápela a Jiří Untermüller. Natočeno v Českém rozhlase České Budějovice. Mistr zvuku Michal Kolář.
Přejmenovávání ulic a veřejných prostranství se za protektorátu nevyhnulo ani hlavnímu městu. Oproti situaci v Českých Budějovicích, kam jsme se vydali v dokudramatu, ale mělo poklidnější průběh.
O podrobnosti se zajímal Dan Mrázek. Mluvil o nich s Markem Lašťovkou z Archivu hlavního města Prahy.
Související
-
Březen 1939: Židům vstup zakázán. Jak vypadala protižidovská opatření v protektorátu?
Dramatické osudy židovských občanů českých zemí, kteří se po vzniku Protektorátu Čechy a Morava ocitli v bezprostředním ohrožení, popisuje další díl České kroniky.
-
Šeredný den. Příběhy pamětníků 15. března 1939 – počátku nacistické okupace
Masarykovské Československo, k němuž se česká společnost dodnes vztahuje, začalo zanikat za druhé republiky 1. října 1938.
-
Březen 1939: Svatý otče, má země je v nebezpečí! Ministr Feierabend u Pia XII.
V dalším díle České kroniky zamíříme do Říma. Na začátku března 1939 byl papežem zvolen Pius XII. Na soukromou audienci u nového papeže je pozván i Ladislav Feierabend...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka