Proč se třem hodinám otevřených hranic v roce 1989 začalo říkat Panevropský piknik?

9. prosinec 2020

Jen na 180 minut se v srpnu 1989 otevřela cesta do svobodného světa. Událost se do historie dostala pod názvem Panevropský piknik.

Účinkují: Tereza Cisovská, Vojtěch Lipina, Robert Finta
Napsala: Jitka Škápíková
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Simona Křístková
Premiéra: 18. 10. 2019
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu

19. srpna 1989 se v nepropustné zdi kolem východního bloku objevila mezera. Vedla z Maďarska do Rakouska a její životnost byla omezena na pouhých 180 minut. Přesto během té omezené doby dokázalo železnou oponou projít více než 600 občanů NDR.

Akce byla zorganizovaná díky velkorysému přístupu maďarské a rakouské vlády v srpnu 1989. A dnešním pohledem se stala zásadním prolomením takzvané železné opony.

Podrobnosti probírala s historikem Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Michalem Kopečkem Zuzana Marková. Poslechněte si i celé dokudrama.

autoři: Jan Sedmidubský , Jitka Škápíková , Zuzana Marková , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.