Rok 1990: Papež poprvé v Československu. Jeho návštěva byla pro věřící živým snem

20. srpen 2018

Jaro 1990 bylo nabité událostmi. Je to období dramatických změn a formování nové politické i ekonomické reality. Za těchto okolností přijíždí do Československa muž, na kterého se – podle některých novinářů – čekalo „tisíc“ let.

Václav Havel pozval Jana Pavla II. do Československa v den svého zvolení 29. prosince 1989. To, že papež přistál v Ruzyni čtyři měsíce od pozvání, byla bezprecedentní záležitost: papežské cesty se plánovaly na dva roky dopředu. Jenže Jan Pavel II. měl smysl pro symboliku a dobře si uvědomoval význam návštěvy střední Evropy, donedávna připoutané k Moskvě.

Šlo mu o podporu změn, k nimž docházelo. Československo se chystalo na první svobodné volby a mělo první zkušenosti s nacionalismem – den před papežovým příletem se název státu změnil na Českou a Slovenskou Federativní Republiku…

Prolomil mlčení církve o Husovi

Důležitá byla papežova návštěva pro zdejší katolíky. Z tehdejších téměř šestnácti milionů obyvatel se jich ke katolické církvi na jaře 1990 hlásilo deset a půl milionu. Jak napsaly francouzské noviny Le Monde, pro věřící byla papežova návštěva „živým snem“.

Mistr Jan Hus

Samotné katolické církvi ale chyběly kostely, kněží, noviny, prostory... Mezi kněžími, kteří vyšli z ilegality, a kněžími, kteří s komunistickým režimem kolaborovali v rámci takzvaného mírového sdružení Pacem In Terris, vládlo napětí. Papež odsloužil mši v Praze na Letné a na Pražském hradě se setkal s představiteli církví, s politiky a umělci.

Druhý den sloužil mši na Velehradě a v Bratislavě. Odsoudil komunistickou ideologii. Papeže sice vítaly početné davy, ale očekávaný milion lidí na Letnou nepřišel. Podle odhadů jich tam byla polovina, v nejlepším případě 700 tisíc.

Klíčová byla papežova návštěva i v tom, že Jan Pavel II. prolomil staletí trvající mlčení katolické církve o Janu Husovi. „Anulování“ rozhodnutí kostnického koncilu, jak to očekávali někteří novináři, se sice nekonalo, papež ale poukázal na Husův příkladný mravný život a hovořil o nutnosti obnovit náležité Husovo místo mezi obroditeli katolické církve.

Přiživit se na návštěvě papeže prý toužil ledaskdo. Třeba novináři z Rudého práva. Jedním z lidí, kteří návštěvu Jana Pavla II. připravovali, byl i Václav Vaško, diplomat a bývalý politický vězeň, na začátku 90. let pracovník České katolické charity. A právě za ním tehdy zmínění novináři s pochybnou nabídkou přišli. I o tom je dokudrama Jaroslava Mišky. V režii Martiny Schlegelové účinkují Jiří Untermüller, Tomáš Drápela a Václav Švarc.

Význam papežovy návštěvy pak v rozhovoru s Markétou Ševčíkovou přibližuje církevní historik Jaroslav Šebek.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související