Prosinec 1989: Útok na Vídeň. Hromadná procházka z Bratislavy do Rakouska

11. prosinec 2019

Před 30 lety u nás padl komunistický režim. Čechoslovákům se mimo jiné otevřely hranice na Západ. Tehdy před Vánocemi roku 1989 dostali slovenští disidenti v čele s Jánem Budajem, Martinem Bútorou a Milanem Kňažkem nápad, že uspořádají hromadnou procházku z Bratislavy do Rakouska. 

Tedy do míst, která byla desetiletí za ostnatými dráty. Slováci i Češi vyráželi hromadně na předvánoční trhy do Vídně, kam mohli poprvé bez pasů a víz.

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Natálie Drabiščáková, Pavel Oubram, Dana Verzichová a Tomáš Kobr. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, mistr zvuku Michal Kolář.

První cesty na Západ a důsledky plánovaného hospodářství, „díky“ kterému běžný československý občan vzhlížel před 30 lety k západoevropským zemím jako ke světu pohádek, to je téma rozhovoru Evy Kézrové s historikem Vítězslavem Sommerem z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

autoři: Jan Sedmidubský , Milena Štráfeldová , Eva Kézrová , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.