Květen 1989: Osmiletý Kevin, poslední oběť železné opony u nás

20. září 2019

Pokus překonat závory na hraničním přechodu mezi Československem a tehdejším Západním Německem skončil v polovině května 1989 tragicky...

Skupina východních Němců se tehdy pokusila překonat hranici na hraničním přechodu Strážný. Osmiletý Kevin Strecker se stal poslední obětí železné opony na našem území.

V dokudramatu Mileny Štráfeldové účinkovali Zdeněk Bureš, Michal Isteník, Martin Siničák, Simona Rejdová, Dominik Teleky a Martin Tlapák. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Radima Nejedlého nastudoval Český rozhlas Brno.

Jak často utíkali východní Němci přes naše hranice? Byla rodina Kevina Streckera výjimkou?

To zjišťovala reportérka Veronika Kindlová. Ptala se historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Libora Svobody.

autoři: Milena Štráfeldová , Jan Sedmidubský , Veronika Kindlová , Jana Přinosilová
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.