Září 1989: Lidovci konečně s lidem?

24. říjen 2019

Československá strana lidová fungovala od roku 1948 do listopadu 1989 pouze pod hlavičkou Národní fronty. Byla to zvláštní schizofrenie...

Strana měla komunisty vnucené prokomunistické vedení a naproti tomu antikomunistickou členskou základnu.

Je září 1989, v kanceláři tehdejšího předsedy lidovců Zbyňka Žalmana se vystřídají mladá redaktorka Lidové demokracie a tehdejší šéf krajského výboru ČSL Jihomoravského kraje Josef Bartončík.

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Petr Červinka, Natálie Drabiščáková a Tomáš Drápela. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, mistr zvuku Michal Kolář.

Jaké bylo postavení Československé strany lidové v poúnorových čtyřiceti letech, kdy fakticky vládla komunistická strana? Proč potřebovala vládnoucí moc zároveň stafáž jakési povolené opozice? S historikem a politologem Michalem Pehrem mluvila Zuzana Marková.

autoři: Zuzana Marková , Milena Štráfeldová , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.