Září 1989: Lidovci konečně s lidem?
Československá strana lidová fungovala od roku 1948 do listopadu 1989 pouze pod hlavičkou Národní fronty. Byla to zvláštní schizofrenie...
Strana měla komunisty vnucené prokomunistické vedení a naproti tomu antikomunistickou členskou základnu.
Je září 1989, v kanceláři tehdejšího předsedy lidovců Zbyňka Žalmana se vystřídají mladá redaktorka Lidové demokracie a tehdejší šéf krajského výboru ČSL Jihomoravského kraje Josef Bartončík.
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Petr Červinka, Natálie Drabiščáková a Tomáš Drápela. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, mistr zvuku Michal Kolář.
Jaké bylo postavení Československé strany lidové v poúnorových čtyřiceti letech, kdy fakticky vládla komunistická strana? Proč potřebovala vládnoucí moc zároveň stafáž jakési povolené opozice? S historikem a politologem Michalem Pehrem mluvila Zuzana Marková.
Související
-
František Světlík. Politik a publicista přezdívaný „rudý prelát“, který dal lidovcům jméno
Klidný, laskavý a velmi oblíbený. Takový byl podle vzpomínek pamětníků novinář František Světlík, jeden ze zakládajících členů lidové strany. Pro tu dokonce vymyslel jméno.
-
Srpen 1989: Vy se nám nemáte co omlouvat! Jak ÚV KSČ řešil omluvu za okupaci
Dokudrama nás zavede zpět do dne 18. srpna roku 1989, kdy proběhlo jednání předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa.
-
Srpen 1989: Probouzení spícího PEN klubu
V pražském bytě Jiřího Muchy se 1. srpna sešla skupina spisovatelů, aby obnovila činnost PEN klubu, která byla v letech normalizace potlačena.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka