Prosinec 1989: Svobodné Vánoce se západním zbožím

23. prosinec 2019

Jak to vypadalo v obchodech se spotřební elektronikou v Československu o Vánocích 1989? 

Do prvních svobodných týdnů vrthla dnes už těžko představitelná euforie z prvního „průvanu“ zboží, které bylo narychlo dovezené ze Západu a které jen stěží mohlo pokrýt poptávku po věcech, které dosavadní socialistická „ekonomika nedostatku“ nedokázala lidem poskytnout.

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Jan Bílek, Miroslav Zavičár, Natálie Holíková a Martina Eliášová. V režii Jana Sklenáře natočil Český rozhlas Hradec Králové.

První svobodné Vánoce po čtyřiceti letech a první, kdy se dalo nakoupit zboží ze západních zemí ve větší míře i v Československu. Kontext Vánoc roku 1989 rozebíral Ondřej Ševčík s historikem Martinem Francem.

autoři: Jan Sedmidubský , Milena Štráfeldová , Ondřej Ševčík , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.