Srpen 1989: Zátah na bratislavskou pětku
Ján Čarnogurský, Miroslav Kusý a Hana Ponická. To jsou hlavní postavy dokudramatu s názvem Zátah na bratislavskou pětku.
Tito zástupci opozice na Slovensku byli spolu s Antonem Seleckým a Vladimírem Maňákem v létě roku 1989 obviněni z pobuřování, jehož se měli dopustit výzvou k účasti na pokojné manifestaci k výročí srpna 1968.
Perzekuce tzv. bratislavské pětky vyvolala nejen na Slovensku a v Čechách, ale i v zahraničí další vlnu protestů a projevů solidarity.
Autorem dokudramatu, je Lukáš Csicsely. V režii Martiny Schlegelové účinkovali: Tomáš Drápela, Jiří Untermüller, Natálie Drabiščáková, Dan Kranich a Pavel Oubram. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu.
Zátah na takzvanou bratislavskou pětku v srpnu 1989 byl jedním z posledních represivních aktů komunistické moci na Slovensku před listopadem 1989. Za co měla být potrestána skupina slovenských disidentů, vysvětluje historik ÚSTRu Petr Blažek.
Související
-
Červen 1989: Obroda v bytě. Schůzka, která málem neproběhla
Členové sdružení Klubu za socialistickou přestavbu Obroda se měli 17. června 1989 sejít. Jejich schůzka byla naplánována do restaurace Drancy na Praze 6.
-
Květen 1989: Havel na svobodě
V květnu 1989 byl z věznice na Pankráci propuštěn disident Václav Havel. Byl zatčen v souvislosti s takzvaným Palachovým týdnem.
-
Jiní psát nemohou, ozvala se slovenská chartistka Ponická. Reakce totalitního režimu byla rychlá
Život Hany Ponické sice prošel mnoha zatáčkami, ale v jednoznačné snaze dobrat se pravdy to přímka byla. Její diskusní příspěvek z roku 1977 je známý jako slovenská Charta.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.