Březen 1939: Jezdíme vpravo!

27. březen 2019

Jednou ze změn, které u nás Němci po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava rychle zavedli, byla jízda vpravo. 

Ne každý ale možná ví, že tato dopravní novinka se připravovala už v meziválečném Československu. Němci ji jen rychle zavedli do praxe.

Výnos o jízdě vpravo začal v protektorátu platit hned 17. března 1939, jen Praha dostala výjimku, tam se jezdit vpravo začalo o něco později. A právě o tom je i dokudrama Lukáše Csicselyho.

V režii Martiny Schlegelové účinkovali Tomáš Drápela a Pavel Oubram. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu. Mistr zvuku Michal Kolář.

Pravostranný provoz zavedli v českých zemích až nacisté, byť se prvorepublikové Československo na změnu poměrně dlouho připravovalo.

Proč Čechoslováci se změnou na silnicích tolik otáleli, jak nařízení z Německa vnímali a jak se na celou akci díváme z odstupem času dnes? Historika Jana Rychlíka se ptala redaktorka Zuzana Marková.

Vyhláška z 24. března 1939 zavádí jízdu vpravo
autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.