Červen 1989: Setkání disentu na hranicích

2. říjen 2019

Už od roku 1978 docházelo na česko-polském pomezí k setkávání českých disidentů s jejich polskými přáteli. Pro svobodomyslné Čechy a Slováky žijící v tuhé normalizaci představovalo Polsko 70. a 80. let okno na Západ. 

V Polsku se konaly nejrůznější nezávislé kulturní akce, vycházely tam knížky, které u nás vycházet nesměly. Polští odpůrci režimu se organizovali v několika protirežimních hnutích, největší z nich byla Solidarita.

Pro český disent to byla inspirace. K jednomu takovému setkání došlo i 25. června 1989 na Králickém Sněžníku. Z české strany se na něj vypravil například Václav Havel, Jan Ruml, Jan Urban nebo Anna Šabatová…

Scénář dokudramatu napsala Milena Štráfeldová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali: Tomáš Kobr, Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Natálie Drabiščáková. Mistr zvuku Michal Kolář, natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.

Okolnosti setkávání disidentů na československo-polských hranicích od druhé poloviny sedmdesátých let až do roku 1989 rozebíral s historikem Petrem Blažkem z Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Hlavatý.

autoři: Milena Štráfeldová , Jan Sedmidubský , Pavel Hlavatý , jpr
Spustit audio

Související