Duben 1989: O válce jako za války. Zapomenutá demonstrace v Plzni
V sérii dokudramat Česká kronika si připomeneme jednu méně známou událost z jara 1989: 26. dubna byla Městským národním výborem města Plzně oznámena pokojná protifašistická demonstrace k osvobození města plánovaná na sobotu 6. května.
Trojice oznamovatelů (Jiří Šašek, Jan Rampich a Jindřich Kolář) byla 5. května pozvána tzv. k projednání, na kterém byla demonstrace po formální diskuzi zakázána. A ačkoliv byla většina organizátorů těsně před akcí zatčena a v pátek i sobotu 5. a 6. května 1989 probíhaly po celém městě ostentativní policejní manévry, demonstrace k uctění památky padlých amerických vojáků se přesto uskutečnila.
Dokudrama napsal Pavel Hlavatý. Účinkovali v něm Josef a Jakub Jelínkovi, v režii Jakuba Doubravy nastudoval Český rozhlas Plzeň.
Mimopražské aktivity StB
Na začátku roku 1989 v Praze Státní bezpečnost razantně likvidovala jakékoliv projevy občanského odporu proti režimu, zatýkala a zasahovala na demonstracích i vzpomínkových akcích.
Jak se ale projevovala její činnost mimo hlavní město a do jaké míry tam potlačovala snahy o připomenutí významných osudových okamžiků historie naší země? S historikem Liborem Svobodou z Ústavu pro studium totalitních režimů to rozebírala Markéta Ševčíková.
Související
-
Duben 1989: Propuštění hladovkáře Devátého
Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby, dnes advokát a komunální politik na Zlínsku Stanislav Devátý patřil před listopadem 89 mezi ostřílené disidenty.
-
Duben 1989: Komunismus je bití. Slavný fejeton Ludvíka Vaculíka
Komunismus je bití, dnes už slavný fejeton Ludvíka Vaculíka z jara 1989. Co se událo okolo jeho zveřejnění?
-
Únor 1989: Nepřátelské síly bouchly
Ve středu 8. února 1989 došlo v atriu Krajského národního výboru v Ústí nad Labem k mohutné explozi...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.