Duben 1989: Propuštění hladovkáře Devátého
Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby, dnes advokát a komunální politik na Zlínsku Stanislav Devátý patřil před listopadem 89 mezi ostřílené disidenty.
Při výsleších s vyšetřovateli zásadně nespolupracoval, nechal do sebe bít až do bezvědomí, držel protestní hladovky. Jednu i na jaře 1989… V polovině dubna 1989 se vyostřila situace kolem Devátého, který na protest proti svému uvěznění držel ve vazbě hladovku už přes dva týdny.
O tom všem je dnešní díl České kroniky, jehož scénář napsal Lukáš Csicsely. Natočila režisérka Martina Schlegelová. Účinkovali Pavel Oubram a Václav Švarc.
Odlišné metody
Stanislav Devátý byl velmi známou osobností disentu, která se ovšem lišila svými metodami odporu proti režimu.
O disidentu Devátém a jeho aktivitách v roce 1989 hovořil publicista Pavel Hlavatý s badatelem Radkem Schovánkem.
Související
-
Březen 1989: Ekologové nahlas
Tentokrát zamíříme do oblasti životního prostředí. V březnu 1989 se na půdě českého parlamentu začaly velmi váhavě projednávat ekologické otázky.
-
Únor 1989: Devět měsíců pro Havla
Tentokrát míříme do 21. února 1989, kdy byl navzdory protestům z celého světa odsouzen Václav Havel kvůli své účasti na Palachově týdnu k devíti měsícům vězení.
-
Leden 1989: Krvavý čtvrtek Palachova týdne
19. leden roku 1989 připadl na čtvrtek. Byl to už čtvrtý den demonstrací, které vešly následně do české historie jako Palachův týden.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.