Leden 1989: Krvavý čtvrtek Palachova týdne
19. leden roku 1989 připadl na čtvrtek. Byl to už čtvrtý den demonstrací, které vešly následně do české historie jako Palachův týden.
Po relativně klidném průběhu demonstrací ve středu se nakonec čtvrtek 19. ledna 1989 stal dnem dosud nejbrutálnějšího policejniího zásahu proti demonstrantům, jaký Praha nezažila od srpna 1969. O třicet let zpět nás přenese dokudrama Pavla Hlavatého.
Dokudrama Krvavý čtvrtek o událostech z 19. ledna 1989 napsal pro Českou kroniku Pavel Hlavatý, účinkovali Filip Richtermoc, Ondřej Vaňura a Jan Skorunka. Dramaturgii měl Jan Sedmidubský, v režii Pavla Krejčího nastudoval Český rozhlas Hradec Králové.
Nebáli se represí
Demonstrace během Palachova týdne se od předchozích projevů nesouhlasu s vládnoucím režimem lišily tím, že tentokrát odpůrci komunismu dávali jasně najevo, že se nebojí represí. Ty se sice stupňovaly, ale výsledkem bylo jen stále větší volání po svobodě a demokracii.
O historických souvislostech Palachova týdne v lednu 1989 mluvil Daniel Mrázek s historikem Liborem Svobodou přímo na místě tehdejších událostí.
Mohlo by vás zajímat
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.