Rok 1931: Otevírá se pražská zoo
V pondělí 28. září 1931 prošli první návštěvníci branou tehdy ještě rozestavěného areálu zoologické zahrady v pražské Troji. Dnes se tam na 60 hektarech chová 684 druhů zvířat v 5017 exemplářích. Po liberecké (založena 1919) a plzeňské (1926) je trojská zoo třetí nejstarší u nás. Loni prošlo jejími branami téměř 1,5 milionu návštěvníků.
Reálné obrysy získaly plány na zřízení pražské zoologické zahrady po vzniku samostatného Československa. V roce 1922 věnoval pro tento účel velkostatkář Alois Svoboda pozemky v Troji. Největší zásluhu na vybudování zoo historici připisují středoškolskému profesorovi Jiřímu Jandovi, který byl od počátku století jedním z hlavních propagátorů jejího vzniku.
Od roku 1923 řídil zoolog a ornitolog Janda budování zahrady a stal se i jejím prvním ředitelem. O sedm let později se zoo mohla pochlubit prvním zvířetem – byla jím lvice Šárka darovaná cirkusem Rebernigg. Protože neměla vhodnou ubikaci, žila lvice v trojské Jandově vile. Prvním oficiálním obyvatelem zoo se tak stala až vlčice Lotta.
Přibývala zvířata i úspěchy
Následovali koně Převalského, jejichž chovem se později Praha celosvětově proslavila, a tygři. Postupně přibývala další zvířata a zoo se úspěšně rozrůstala. Zlom nastal v roce 1950, kdy přešla pod přímou správu hlavního města, což jí zajistilo stálý přísun financí. O devět let později se stal ředitelem Zdeněk Veselovský, pod jehož vedením zoo dosáhla řady chovatelských úspěchů.
Spolu s rozšiřováním zahrady rostl i zájem Pražanů a turistů. V sedmdesátých letech do Troje přicházelo až milion návštěvníků ročně. Počátkem 90. let však návštěvnost značně poklesla – do areálu nepřišlo za rok ani půl milionu lidí. Změna přišla až s novým vedením – v roce 1997 se stal ředitelem Petr Fejk. Přibyla řada nových pavilonů (pavilon želv, goril, Africký dům, pavilon Indonéská džungle). Začaly mizet mříže a klece, beton ve výbězích nahradila tráva. Proměnu nezastavily ani povodně z let 2002 a 2013.
Krátkou procházku pražskou zoologickou zahradou v době jejích počátků nabídne dokudrama podle scénáře Ester Fischerové. Účinkují Michal Štěrba, Matyáš Doubrava a Josef Jelínek, režie Jakub Doubrava. Dokudrama vzniklo v Českém rozhlasu Plzeň, mistr zvuku Ondřej Franěk.
Jak vypadaly první dny v pražské zoo a odkud se brala exotická zvířata? Nejen o tom si pak Ondřej Ševčík povídá s dlouholetou knihovnicí trojské zoo Hanou Heráňovou.
Související
-
Rok 1926: Spejbl má syna. Jak si Hurvínek získal srdce diváků i Josefa Skupy
„Tos neměl,“ reagoval prý loutkoherec Josef Skupa (1892-1957), když řezbář Gustav Nosek jednoho dne roku 1926 položil nečekaně ke Spejblovi podobnou, ale menší loutku.
-
Rok 1922: Baník, do toho! Za historií slavného fotbalového klubu
Se čtyřmi tituly čtvrtý nejúspěšnější domácí klub po pražském trojlístku Sparta, Slavia a Dukla – takový je legendární fotbalový klub FC Baník Ostrava.
-
Rok 1937: Budujme stát pro 40 milionů lidí. Návrat Jana Antonína Bati z cesty kolem světa
Jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů v letech první republiky, označený ale po druhé světové válce za zrádce národa. I takový byl život Jana Antonína Bati.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.