Prosinec 1989: Vláda národního porozumění

10. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marián Čalfa a Václav Havel

Jak to vypadalo u stolu, u kterého se domlouvala Vláda národního porozumění? Do zákulisí náročného vyjednávání nás zavede dokudrama Hynka Pekárka. 

Neuvěřitelně krátkou dobu trvalo v prosinci 1989 vyjednávání o vládě, která vstoupila do dějin jako Vláda národního porozumění.

Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský. V režii Petra Gábora, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, Milan Bahúl, Přemysl Boublík, David Viktora, Jan Fišar a František Strnad. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Občanské fórum a Veřejnost proti násilí vládní angažmá zpočátku odmítaly. Jenže se ukázalo, že se do formování vlády musí zapojit aktivně. Do čela takzvané Vlády národního porozumění se postavil Marián Čalfa.

Zástupci občanských iniciativ mu moc nedůvěřovali. Nakonec se ale ukázal být tím správným mužem, který dokázal zemi provést důležitými politickými změnami. O Vládě národního porozumění si Dan Mrázek povídal s historikem Tomášem Zahradníčkem z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

autoři: Jan Sedmidubský , Hynek Pekárek , Daniel Mrázek , jpr
Spustit audio

Související