Prosinec 1989: Vláda národního porozumění
Jak to vypadalo u stolu, u kterého se domlouvala Vláda národního porozumění? Do zákulisí náročného vyjednávání nás zavede dokudrama Hynka Pekárka.
Čtěte také
V prosinci 1989 trvalo vyjednávání o vládě neuvěřitelně krátkou dobu. Tato vláda pak do našich moderních dějin vstoupila pod názvem Vláda národního porozumění.
Občanské fórum a Veřejnost proti násilí vládní angažmá zpočátku odmítaly. Jenže se ukázalo, že se do formování vlády musí zapojit aktivně. Do čela této vlády se postavil Marián Čalfa.
Zástupci občanských iniciativ mu moc nedůvěřovali. Nakonec se ale ukázal být tím správným mužem, který dokázal zemi provést důležitými politickými změnami.
O Vládě národního porozumění si Dan Mrázek povídal s historikem Tomášem Zahradníčkem z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.
Související
-
Poslední generální tajemník ÚV KSČ vzpomíná na jednání s Občanským fórem
Obyčejným vlakem jezdívají i lidé, kteří se kdysi vozívali velkými auty s osobními řidiči. A někteří se se svými spolucestujícími dají dokonce i do řeči...
-
Prosinec 1989: Staronová vládo, nejsme tupé stádo!
Premiér federální vlády Ladislav Adamec přislíbil zástupcům Občanského fóra, že do 3. prosince se jeho vláda představí v novém složení.
-
Prosinec 1989: Herci v obklíčení
Demonstrující studenty podpořili v listopadu 1989 hned v počátcích také herci a další umělci. Právě o nich bude řeč v dalším díle České kroniky.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.