Poslední generální tajemník ÚV KSČ vzpomíná na jednání s Občanským fórem

6. prosinec 2019

Obyčejným vlakem jezdívají i lidé, kteří se kdysi vozívali velkými auty s osobními řidiči. A někteří se se svými spolucestujícími dají dokonce i do řeči. Jako třeba poslední generální tajemník ÚV KSČ Karel Urbánek v našem dokudramatu.

Generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa se po rezignaci Miloše Jakeše stal v listopadu 1989 Karel Urbánek.

Vyjednávání s Občanským fórem bylo ale nad jeho síly. A přitom právě jeho funkce byla do sametové revoluce v zemi tou nejvýznamnější.

Dokudrama napsal Eduard Burget. V režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Olga Kaštická, Tomáš Jirman a Ondřej Brett. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Proč nedokázal Karel Urbánek jednat s Občanským fórem? A jaký byl jeho další osud? To přibližuje historik Jiří Suk.

autoři: Jan Sedmidubský , Eva Kézrová , Eduard Burget , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.