Červen 1989: Škoda rány, která padne vedle

1. říjen 2019

V pražské Stromovce měla 21. června 1989 proběhnout demonstrace proti kácení stromů a plánované dálnici přes tento park. K organizátorům patřil i zástupce opoziční iniciativy České děti Petr Placák. 

Toho ještě ve Stromovce zbili příslušníci StB a odvezli ho do lesů kamsi ke Křivoklátu. Definitivní soudní tečka za tímto případem pak přišla až po více než 24 letech.

Dlouhý boj Petra Placáka o spravedlnost v rozhlasové zkratce zachytila Milena Štráfeldová. V režii Simony Křístkové, se kterou spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Tomáš Jirman, Marek Cisovský, Dušan Urban a Robert Finta. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Na jaře roku 1988 vzniklo v Československu opoziční hnutí České děti, které sdružovalo nejmladší generaci tuzemské opozice. Jednou z významných postav této generace byl i Petr Placák, syn mluvčího Charty 77 a sám mluvčí mladého uskupení České děti.

O své zkušenosti s minulým režimem mluvil s redaktorkou Zuzanou Markovou.

autoři: Zuzana Marková , Milena Štráfeldová , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.