Listopad 1989: Poslední hurá. Vedení KSČ odstupuje

22. listopad 2019

Poslední hurá. Pod tímto názvem vyšly krátce po listopadu 1989 stenoprotokoly zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa, které začalo v pátek 24. listopadu 1989 v tzv. Vokovické Sorbonně (tedy Vysoké školy politické ÚV KSČ).

Byl pátek 24. listopadu, ÚV KSČ zahájil mimořádné jednání. Po projevu generálního tajemníka Miloše Jakeše a dlouhé diskusi se vedení KSČ rozhodlo dát své funkce k dispozici.

Dokudrama napsal Eduard Burget. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Simony Křístkové, se kterou spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, David Viktora, Milan Bahúl a Lada Bělašková. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Jak vypadalo zasedání ÚV KSČ 24. a 25.listopadu 1989, na které rezignovalo Jakešovo vedení? Podrobnosti v rozhovoru Pavla Hlavatého s historikem Petrem Blažkem.

autoři: Eduard Burget , Pavel Hlavatý , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.