Listopad 1989: Padla Berlínská zeď
Berlínská zeď byla nejznámějším symbolem studené války. Po skončení 2. světové války bylo Německo rozděleno do čtyř okupačních zón, město Berlín pak do čtyř sektorů. V květnu 1949 byla na území západních okupačních zón založena Spolková republika Německo.
V říjnu téhož roku byla v sovětské zóně vyhlášena Německá demokratická republika. NDR začali opouštět lidé odcházející do SRN, většinou přes Berlín, kde hranice probíhala středem města a nebyla tak snadno kontrolovatelná. A proto se NDR rozhodla v centru města postavit zeď.
Došlo k tomu v srpnu 1961. Zeď dělila východní a západní Němce dlouhých 28 let. Padla až 9. listopadu 1989. V této době se odehrává také dokudrama Mileny Štráfeldové. Hlavními hrdiny jsou členové jedné řadové východoberlínské rodiny…
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Daniela Šišková, Jiří Untermüller, Václav Švarc a Dana Verzichová. Mistr zvuku Michal Kolář, natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.
Jak vůbec vypadala koexistence totalitního režimu komunistické NDR a západního demokratického Berlína před stavbou Berlínské zdi a po ní? Podrobnosti probíral s historikem Miroslavem Kunštátem Pavel Hlavatý.
Související
-
Říjen 1989: Každý na svém písečku. Netradiční happening Společnosti za veselejší současnost
Společnost za veselejší současnost uspořádala 12. října 1989 neobvyklý happening...
-
Rok 1992: Čtyřicet let v lapáku. Osudy bývalého generálního tajemníka Ericha Honeckera
Do berlínské věznice Moabit byl v roce 1992 z Moskvy převezen prominentní vězeň: bývalý generální tajemník SED Erich Honecker.
-
Proč se třem hodinám otevřených hranic v roce 1989 začalo říkat Panevropský piknik?
Jen na 180 minut se v srpnu 1989 otevřela cesta do svobodného světa. Událost se do historie dostala pod názvem Panevropský piknik.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.