Listopad 1989: Padla Berlínská zeď

7. listopad 2019
Česká kronika
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pád berlínské zdi

Berlínská zeď byla nejznámějším symbolem studené války. Po skončení 2. světové války bylo Německo rozděleno do čtyř okupačních zón, město Berlín pak do čtyř sektorů. V květnu 1949 byla na území západních okupačních zón založena Spolková republika Německo. 

V říjnu téhož roku byla v sovětské zóně vyhlášena Německá demokratická republika. NDR začali opouštět lidé odcházející do SRN, většinou přes Berlín, kde hranice probíhala středem města a nebyla tak snadno kontrolovatelná. A proto se NDR rozhodla v centru města postavit zeď.

Došlo k tomu v srpnu 1961. Zeď dělila východní a západní Němce dlouhých 28 let. Padla až 9. listopadu 1989. V této době se odehrává také dokudrama Mileny Štráfeldové. Hlavními hrdiny jsou členové jedné řadové východoberlínské rodiny…

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Daniela Šišková, Jiří Untermüller, Václav Švarc a Dana Verzichová. Mistr zvuku Michal Kolář, natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.

Jak vůbec vypadala koexistence totalitního režimu komunistické NDR a západního demokratického Berlína před stavbou Berlínské zdi a po ní? Podrobnosti probíral s historikem Miroslavem Kunštátem Pavel Hlavatý.

autoři: Jan Sedmidubský , Milena Štráfeldová , Pavel Hlavatý , jpr
Spustit audio

Související