Rok 1992: Čtyřicet let v lapáku. Osudy bývalého generálního tajemníka Ericha Honeckera
Do berlínské věznice Moabit byl v roce 1992 z Moskvy převezen prominentní vězeň: bývalý generální tajemník východoněmeckých komunistů Erich Honecker.
Má být souzen zejména za vybudování Berlínské zdi v roce 1961 a rozkaz ke střílení do lidí, kteří ji chtěli překonat a odejít na Západ. Právě do Moabitu nás zavede dokudrama Mileny Štráfeldové s názvem Čtyřicet let v lapáku…
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. V režii Martiny Schlegelové účinkovali: Petr Červinka, Tomáš Drápela a Pavel Oubram. Dramaturgie Jan Sedmidubský, mistr zvuku Michal Kolář, natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.
Historické souvislosti týkající se komunistických vůdců východního Německa rozebíral publicista Pavel Hlavatý s historikem Miroslavem Kunštátem (Masarykův ústav a Archiv AV ČR).
Související
-
Proč se třem hodinám otevřených hranic v roce 1989 začalo říkat Panevropský piknik?
Jen na 180 minut se v srpnu 1989 otevřela cesta do svobodného světa. Událost se do historie dostala pod názvem Panevropský piknik.
-
Červenec 1989: Pan Genscher o to požádal... A nepustili jsme!
Tak zní jeden z nesmrtelných výroků Miloše Jakeše z projevu na Červeném hrádku z července 1989. Představoval Jakešovu reakci na žádost západoněmeckého ministra zahraničí.
-
Červenec 1989: Kádár je mrtev, ať žije Nagy!
Maďarsko bylo v roce 1989 rámci zemí sovětského bloku považováno za jeden z nejliberálnějších režimů. Proč se režimu Jánose Kádára říkalo gulášový socialismus?
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.