Červenec 1989: Kádár je mrtev, ať žije Nagy!
Maďarsko bylo v roce 1989 rámci zemí sovětského bloku považováno za jeden z nejliberálnějších režimů. Komunistický vůdce János Kádár se snažil získat pro své vládnutí legitimitu skrze postupné zlepšování životních podmínek obyvatelstva.
To ale bylo vykoupeno velkým zahraničním zadlužením a následnou ekonomickou krizí. Jeho režimu se říkalo „gulášový socialismus“. I o tom bude řeč v dnešním dokudramatu s názvem Kadár je mrtev, ať žije Nagy! Vystupuje v něm i dnešní maďarský premiér Viktor Orbán, v roce 1989 mladý prozápadní liberál…
Dokudrama připomínající situaci v Maďarsku v létě roku 1989 napsal Hynek Pekárek. V režii Martiny Schlegelové účinkovali: Václav Švarc, Pavel Oubram, František Hnilička, Daniela Šišková a Dan Kranich. Dramaturgie Jan Sedmidubský, mistr zvuku Michal Kolář. Natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.
Redaktorka Eva Kézrová se v rozhovoru s historikem Janem Adamcem vrací k symbolickému okamžiku. V den, kdy byl oficiálně v Maďarsku rehabilitován bývalý premiér Imre Nagy, zemřel dlouholetý stranický vůdce János Kádár.
Související
-
Červen 1989: Obroda v bytě. Schůzka, která málem neproběhla
Členové sdružení Klubu za socialistickou přestavbu Obroda se měli 17. června 1989 sejít. Jejich schůzka byla naplánována do restaurace Drancy na Praze 6.
-
Červen 1989: Bratislavská lyra a legendární vystoupení Joan Baezové
Bratislavská lyra 1989, svého času populární hudební festival, přinesl v létě 1989 jedno legendární vystoupení. Začalo nevinně, ale skončilo politickým happeningem...
-
Červen 1989: Škrtat a škrtat! Téměř svobodné volby v Polsku
Dne 4. června 1989 proběhly v Polsku volby, jejichž konání bylo mezi polskými komunisty a Solidaritou dojednáno na počátku roku 1989 u kulatého stolu.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.