Březen 1939: Enfant terrible Radola Gajda

7. březen 2019

Enfant terrible Radola Gajda, takový je název prvního dílu nové série České kroniky, která se věnuje událostem března 1939, tedy osudovým okamžikům, od kterých nás dělí už osmdesát let. 

Tématem prvního dokudramatu je kontroverzní osobnost generála Radoly Gajdy, bývalého legionáře a degradovaného generála Československé armády. Počátkem března 1939 ho přijímá prezident Česko-Slovenské, tedy tzv. druhé republiky Emil Hácha.

3. března 1939 rozmlouvá Hácha s ředitelem prezidentské kanceláře Jiřím Havelkou o tom, zda a jak Gajdu rehabilitovat. Jak asi mohly vypadat úvahy obou mužů, to si poslechněte v dokudramatu Eduarda Burgeta.

V dokudramatu Eduarda Burgeta s názvem Enfant terrible Radola Gajda účinkovali Tomáš Jirman, Ivo Marták a Josef Kaluža, v režii Simony Nyitrayové nastudoval Český rozhlas Ostrava.

Osobnost Radoly Gajdy

Radola Gajda se narodil narodil 14. února 1892 v Kotoru jako Rudolf Geidl, syn rakousko-uherského šikovatele a černohorské šlechtičny. Zemřel na následky věznění krátce po únorovém puči v roce 1948.

Jde o jednu z velmi kontroverzních postav naší historie. Na straně jedné udatný legionář a vojevůdce, na straně druhé zakladatel Národní obce fašistické.

Jaký vlastně byl Radola Gajda? S historikem Liborem Svobodou to rozebírala Markéta Ševčíková...

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.