Rok 1939: Na mojí pověsti nezáleží. Emil Hácha jede do Berlína
Je to jeden z nejvypjatějších okamžiků našich moderních dějin: řádně zvolený prezident Emil Hácha odjíždí 14. března 1939 do Berlína, aby s Adolfem Hitlerem hovořil o budoucnosti Československa.
Hitler nechá Háchu dlouhé hodiny čekat a nakonec mu nabídne k podpisu ponižující dokument, ve kterém Hácha „skládá osud českého národa a země v důvěře do rukou vůdce Německé říše“. Hácha několik hodin odmítal o podobném dokumentu jednat, k podpisu byl v podstatě donucen po mnoha vyhrůžkách a poté, co zkolaboval a byl oživen Hitlerovým osobním lékařem.
Jako jeden z nejlepších českých právníků si přitom uvědomoval absurdnost situace a naprostou právní bezvýznamnost listiny, kterou signoval: žádný prezident nemůže sám o své vůli odevzdat území své země jinému státu.
Smrt ve vězeňské nemocnici
Emil Hácha (1872-1945) byl před prezidentskou volbou v listopadu 1938 prezidentem Nejvyššího správního soudu. Na Pražském hradě zůstal i po vzniku protektorátu, zprvu udržoval styky s domácím odbojem a snažil se omezovat vliv českých pronacistických aktivistů.
Během roku 1943 ale kvůli postupující nemoci přestal prakticky funkci vykonávat a dožíval s těžce podlomeným zdravím na zámku v Lánech. Krátce po konci války, 13. května 1945, byl převezen do nemocnice pankrácké věznice, kde také zemřel.
Autorem scénáře dokudramatu je David Hertl. V režii Pavla Krejčího účinkují Jiří Kalužný, Boris Šlechta a Michal Przebinda.
Byla situace Emila Háchy v březnu 1939 opravdu bezvýchodná? Mohl a měl trvat na svém a Hitlerovy podmínky nepodepsat? Právě na to se Veronika Kindlová ptala historika Jaroslava Rokoského z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Související
-
Rok 1941: Chlebíčková aféra. Stály otrávené chlebíčky život premiéra Eliáše?
Značná část Evropy byla okupována nacistickým Německem, daleko na východě rozpoutali nacisté válku proti SSSR – a předsedou protektorátní vlády byl bývalý legionář Eliáš.
-
Rok 1945: Atentát Vladimíra Blažky. Český odboj nezabil jen Heydricha
Do dějin odboje patří nejen atentát, jehož obětí se stal Reinhard Heydrich, ale také zavraždění jednoho z představitelů moci v Brně. Vše se seběhlo 7. února 1945.
-
Rok 1933: Lidé bez práce
Takzvaný „černý pátek“ 24. října 1929 bývá označován za začátek světové hospodářské krize, která v řadě zemí trvala do poloviny třicátých let. Jak k ní došlo?
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.