Rok 1916: Masarykův koridor a vznik prvních map Československa
Legenda vypravuje, že někdy v polovině první světové války se v Římě u českého malíře Oskara Brázdy sešli dva významní představitelé našeho odboje: Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik.
Hovořilo se prý o všem možném, mimo jiné i o ryze praktických problémech, které měl Masaryk při vyjednávání se spojenci o tom, jak by měl vypadat budoucí stát. Masaryk měl – s využitím starého atlasu – velmi neuměle načrtnout obrysy budoucího státu. Malíř Oskar Brázda, který už v té době pracoval pro náš odboj (navrhoval plakáty, propagační brožury), měl Masarykovi s načrtnutím mapy Československa pomoci.
Tak to alespoň říká pověst o první mapě našeho státu. Zatímco Masarykův nárys modrou pastelkou do mapy vytržené z atlasu se dochoval, Brázdův první originál nikoli. Pověst o mapě ale uchovala Brázdova druhá manželka Marie, které se prý s touto příhodou svěřil její manžel.
Území až před Berlín
První mapy Československa jsou zajímavé i tím, jaká území zahrnují. Některé z úvah vůdců odboje v Paříži byly až příliš velkorysé a neodpovídaly poměrům v poválečné Evropě. Vždyť původně chtělo například Československo připojit ke svému území i Horní a Dolní Lužici, takže jeho hranice by dosahovaly v podstatě několik desítek kilometrů před Berlín.
Hodně se také hovořilo o koridoru, vedeném na pomezí dnešního Maďarska a Rakouska do Slovinska. Koridor měl být součástí Československa a měl umožnit náš přístup k Jaderskému moři. Také z této myšlenky sešlo.
Dokudrama Masarykův koridor připravil David Hertl, v režii Simony Nyitrayové účinkují Ondřej Brett, Peter Gábor a Stanislav Šárský.
Okolnosti vzniku první mapy Československa a následného vyjednávání o rozsahu státního území komentují Tomáš Grim z Ústředního archivu zeměměřictví a katastru a také historik Michal Pehr.
Související
-
Československo pod vlivem VŘSR určitě nevzniklo, vyvrací komunistickou propagandu historik Kalous
Komunistická propaganda v Československu nám dlouhá desetiletí tvrdila, že bez VŘSR by naše země nebyla samostatná nikdy.
-
Masaryk byl první český politik, který pracoval na svém PR,...
První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zemřel přesně před 80 lety dne 14. září 1937. Osobnost Masarykovu i okolnosti jeho doby rozebral v Magazínu Le...
-
První republika – idylická doba, nebo období korupce a skandálů?
Vznik Československa byl spjat s řadou ideálů, nadějí i romantických představ. Co všechno uděláme jinak, lépe a ohleduplněji – i tak by šla do jisté míry shrnout te...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.