Duben 1989: Doznání knižně. V SSSR vychází kniha Artura Londona o poměrech ve věznicích 50. let

31. leden 2019

V dubnu 1989 vydalo moskevské nakladatelství Zahraniční literatura knihu bývalého československého politika Arthura Londona s názvem Doznání, ve které vylíčil poměry v československých věznicích v 50. letech.

Ukazovalo to, jak daleko pokročila svoboda vydávání dosud zakazované literatury v Sovětském svazu oproti Československu. Scénku z poněkud zastrčeného moskevského knihkupectví napsali Kateřina a Eduard Burgetovi.

V dokudramatu účinkovali Norbert Lichý, Tomáš Jirman a Robert Finta. V režii Simony Nitrayové natočil Český rozhlas Ostrava.

Atmosféra v SSSR

Hlavou Sovětského svazu, tedy předsedou Ústředního výboru KSSS, se stal v roce 1985 Michail Gorbačov. Byl si vědom nutnosti změn, které je třeba nastolit, a pokusil se zavést reformy, které měly obnovit výkonnost sovětského hospodářství a revitalizovat upadající sovětskou společnost.

Základ tvořily perestrojka neboli přestavba a tzv. glasnosť. Díky nim byly poměry v Sovětském svazu na začátku roku 1989 zcela odlišné než v tehdejším socialistickém Československu. S rusistou a komentátorem Liborem Dvořákem je rozebírala Markéta Ševčíková.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související