Duben 1989: Komunismus je bití. Slavný fejeton Ludvíka Vaculíka
Komunismus je bití, dnes už slavný fejeton Ludvíka Vaculíka z jara 1989. Co se událo okolo jeho zveřejnění?
Spisovatel Ludvík Vaculík měl už v roce 1989 za sebou řadu fejetonů, ve kterých se vyrovnával s realitou kolem sebe. Fejeton, kterým Vaculík reagoval na Palachův týden, patřil k jeho nejostřejším.
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Michal Przebinda, Jan Vápeník, Tereza Mičiaková a Jiřína Šmídová. V režii Pavla Krejčího natočil Český rozhlas Hradec Králové.
Fenomén samizdatových textů
Fejetony Ludvíka Vaculíky byly už od 70. let fenoménem, literárním i občanským.
O fejetonech Ludvíka Vaculíka i dalších důležitých samizdatových textech konce 80. let si Pavel Hlavatý povídal s disidentem a archivářem Miroslavem Svobodou.
Související
-
Za dokumentem Ludvíka Vaculíka 50 let po publikaci manifestu Dva tisíce slov
Přesně před 50 lety vyšel jeden z nejvýznamnějších dokumentů pražského jara. Jmenoval se Dva tisíce slov, která patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem.
-
Únor 1989: Havel v Londýně – zatím ke čtení
Během tzv. Palachova týdne byl 16. ledna 1989 za účast na demonstraci zatčen Václav Havel. Odsouzen byl k 9 měsícům vězení, po odvolání mu byl trest snížen na 8 měsíců.
-
Leden 1989: Burda bude! Proč se strana rozhodla vydávat českou verzi legendárního časopisu?
Dne 14. ledna 1989, těsně před dramatickými událostmi Palachova týdne, přinesl stranický deník Rudé právo zprávu, která potěšila především všechny praktické české ženy...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.