Rok 1977: Žena za pultem
Legendární normalizační seriál Žena za pultem, který napsal jeden z otců české televizní zábavy Jaroslav Dietl, se poprvé na obrazovkách objevil 10. prosince 1977.
Každý z dvanácti dílů měl divákům přiblížit jeden rok života rozvedené prodavačky ze smíchovské prodejny potravin Anny Holubové v podání Jiřiny Švorcové. V době vysílání přilákala Žena za pultem k obrazovkám miliony diváků a stala se nejsledovanějším a divácky nejlépe hodnoceným televizním pořadem.
Jiřinu Švorcovou, členku Ústředního výboru KSČ a předsedkyni Svazu dramatických umělců, vynesl až na vrchol pomyslného žebříčku popularity. Seriál se vysílal také v Německé demokratické republice, Maďarsku, Jugoslávii nebo Bulharsku.
Podprahová propaganda
Jaroslav Dietl (mimo jiné autor slavné Nemocnice na kraji města) po letech přiznal, že pro roli Anny Holubové se zprvu uvažovalo o Jiřině Bohdalové, při psaní scénáře ale Dietl myslel na to, že se za pultem lahůdek bude otáčet Jana Hlaváčová.
„Pak jsme ale byli ‚shora‘ přesvědčeni, že tu roli musí hrát Jiřina Švorcová,“ poznamenal po letech Dietl. Historikové dnes označují Ženu za pultem za „podprahovou propagandu“ – normálnímu návštěvníkovi českých potravinářských obchodů konce 70. let musely záběry ze seriálové samoobsluhy, přetékající zbožím všeho druhu, připadat jako výsměch.
Přes to všechno se Žena za pultem dočkala po roce 1990 dalšího vysílání – pomohl tomu velmi dobře napsaný scénář a hvězdné obsazení. Česká televize Ženu za pultem znovu odvysílat odmítla, v roce 2002 se seriál objevil na Primě a každý díl viděly na dva miliony diváků.
Dokudrama podle scénáře Ester Fischerové nás zavede do prosince 1977, kdy v televizi právě vysílají první díl nového seriálu a mluví o něm kdekdo, i dvě mladé prodavačky před začátkem pracovní doby. V režii Martiny Schlegelová účinkují Kamila Janovičová a Beáta Kaňoková.
Že to v československých obchodech vypadalo koncem roku 1977 opravdu jinak, než bylo vylíčeno v televizním seriálu, to se pak dozvíte v příspěvku Evy Kézrové.
Související
-
Rok 1964: Motor dáme dozadu. Škoda 1000 MB a její převratné novinky
V poválečné historii výroby automobilů Škoda v Mladé Boleslavi se dlouho udržovala klasická koncepce vozidel s motorem vpředu a pohonem zadních kol...
-
Rok 1972: Seznam zakázaných knih aneb „Jen pro vnitřní potřebu“
Co spojuje Akční program KSČ, knížku Stefana Andrese Velký příběh Bible a Paměti Edvarda Beneše? Tyto knížky – a s nimi desítky dalších – se ocitly na seznamu „zakázaných“.
-
Rok 1976: Stavíme paneláky
Někteří jim říkali „králíkárny“ pro jejich vzhled a uniformitu, která často značně měnila ráz celých měst. Jiní si je pochvalovali jako levné a ve své době moderní bydlení.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.