Prosinec 1989: Čalfův plán. Jak udělat Havla prezidentem?

16. prosinec 2019

„Občanské fórum nevědělo, jak udělat z Havla prezidenta.“ Takhle lakonicky komentoval motivaci svého zásahu do dějin v prosinci roku 1989 nový premiér, komunista Marián Čalfa. 

Občanské fórum chtělo, aby byl Václav Havel zvolen prezidentem v souladu s ústavou, tedy hlasováním ve Federálním shromáždění. V parlamentu ovšem disponovali absolutní většinou komunisté. Marián Čalfa proto Havla pozval na diskrétní schůzku mezi čtyřma očima a tam mu nabídl pomoc…

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. V režii Martiny Schlegelové účinkovali Tomáš Kobr, Pavel Oubram, Jiří Untermüller a Václav Švarc. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, mistr zvuku Michal Kolář.

S historikem Liborem Svobodou o legendárním plánu premiéra Mariána Čalfy, jak dostat Václava Havla do funkce prezidenta v zemi, kde existoval pouze komunisty ovládaný loutkový parlament, mluvila Veronika Kindlová.

autoři: Jan Sedmidubský , Milena Štráfeldová , Veronika Kindlová , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.